Bolí, jsou nevzhledné i nebezpečné. Jak si pomoci, když vás trápí křečové žíly

Žilní problémy má podle lékařských statistik až polovina žen a každý čtvrtý muž...

Nepříjemné pnutí až bolesti v nohách, které se můžou odrážet v celkové náladě během dne, nejvíce ovšem odpoledne a večer, otoky, noční křeče, únava, nevzhledné a často zduřené „útvary“ pod kůží, ekzémy, v pokročilé fázi pak riziko vzniku zánětů, bércových vředů i trombózy. To všechno podle lékařů patří k onemocnění, jehož rozvinutí lze často jen těžko ovlivnit. Křečové žíly (neboli varixy) jsou totiž z větší části dědičné – má-li jeden z rodičů žilní problémy, na 80 procent se s nimi bude potýkat také dítě. Ještě větší pravděpodobnost pak děti mají ve chvíli, kdy s touto nemocí bojují matka i otec. Ovšem, i potomek rodičů, kteří takové obtíže nemají, může onemocnět. Mezi nejčastější rizikové faktory rozvinutí křečových žil patří dlouhé stání a sezení, hormonální léky s estrogeny (antikoncepce), obezita, vyšší věk, nedostatek pohybu nebo obvykle až druhé a následná těhotenství. To vše spolu s genetikou může způsobit zhoršující se funkci chlopní v žilním systému (které pomáhají návratu krve zpět k srdci), a tím vznik varixů.

Na celý život...

Pokud se vám varixy objevily nebo to například podle nepříjemné bolesti, křečí a unavených nohou vypadá, že se se žilním systémem „něco děje“, a chcete problém řešit, čeká vás běh na dlouhou trať. „Chronická žilní choroba je vleklou nemocí, která vyžaduje úpravu životního režimu a prakticky stálou léčbu, která, má-li býti úspěšná, žádá od nemocného aktivní spolupráci a značnou míru trpělivosti a disciplíny,“ uvádí lékařka Sabina Švestková v odborné publikaci pro pacienty, kteří mají problémy se žílami. Pokud se varixy jednou objeví, nezbývá vám pravděpodobně nic jiného, než se s nimi smířit a pomocí některých opatření zastavit jejich další rozvíjení a ulevovat nohám od nepříjemných příznaků, nebo je nechat odstranit. I poté je ale vhodné dodržovat určitou prevenci.

Už při počáteční fázi onemocnění a při jakémkoliv podezření na rozvoj křečových žil je vhodné navštívit lékaře. Ten by měl váš zdravotní stav zhodnotit, zkontrolovat nohy pohledem i pohmatem a poslat vás na vyšetření pomocí ultrazvuku, kterým lze prověřit, v jaké kondici váš vnitřní žilní systém je. Podle celkové diagnózy se dohodnete na dalším postupu.

Kompresivní léčba

Základní léčebnou pomůckou, která umí zmírnit aktuální obtíže, jsou především elastické kompresivní punčochy. Ty pomáhají se správnou cirkulací krve a díky tomu vás nohy po celém dni ani nebolí. Prodávají se v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb. K dostání jsou podle tzv. tříd (tř. I - IV) na mírné potíže (I - spíše podpůrná prevence) až po větší zdravotní problémy (léčba varixů v různě rozvinutém stadiu - II. - IV. tř.). Od druhé kompresní třídy vám punčochy zčásti nebo i zcela jednou za půl roku proplatí pojišťovna. Punčochy ve druhé kompresní třídě, které se předepisují nejčastěji (až z 90 procent) lze koupit, stejně jako punčochy v první kompresní třídě, kdykoliv i bez lékařského předpisu, ovšem za plnou cenu.

Lze pořídit punčochy, které dosahují pod kolena, do půli stehen nebo jsou ve formě punčochových kalhot. Výběr typu a kompresivní třídy nechte raději na svém ošetřujícím lékaři. Velikost punčoch se vybírá podle obvodů určených míst na končetině a podle tabulek jednotlivých výrobců. Měřte se ráno po probuzení. Co si můžete zvolit je ale design. „Současné kompresivní punčochy jsou téměř k nerozeznání od normálních punčoch. Navíc jsou k dostání v různých módních barvách a díky vysoce kvalitním materiálům, používaným při jejich výrobě, jsou také příjemné na nošení,“ uklidňuje lékařka.

Punčochy se nosí „preventivně” přes den a hlavně při zátěži, aby zabránily bolestem, pnutí v lýtkách a pozátěžovým otokům. „Zátěž vašich žil je statická a dynamická, typickým příkladem statické zátěže je celodenní sezení (například u počítače, při cestování) nebo celodenní stání (prodavačky). Dynamická zátěž zahrnuje běžné pohybové režimy (kolo, běžky, tenis, běh, práce na chatě a zahrádce atd.). Při všech těchto typech uvedené zátěže nosíme elastické punčochy, večer a ve spánku se punčochy nenosí, úlevu spíše přinese polohování končetin,“ doporučuje v online žilní poradně odborný lékař Petr Bartoš.

Pohyb a strava také pomáhají

Zdravý životní styl je ideální nejen pokud jde o křečové žíly. Jeho součástí je pravidelný pohyb, který tělo rozproudí, zlepší náladu a podpoří krevní oběh v končetinách. Rozvinuté varixy sice takto nevyléčíte, nicméně můžete zpomalit či zastavit jejich další zhoršování, a ulevit momentálním bolestem. Zařaďte do svého programu například pravidelné procházky, lehká cvičení, dle možností i jízdu na kole. Dopřejte nohám "žilní gymnastiku". Co dělat? Například s patami na podlaze zvedejte opakovaně špičky a provádějte krouživé pohyby. A pokud dlouho sedíte, zkuste nohy také střídavě opírat o paty a špičky.

Svému stavu můžete pomoci i tím, co budete jíst. „Z preventivních i léčebných důvodů by v jídelníčku neměly chybět celozrnné potraviny, luštěniny, ovoce a zelenina,“ radí specialistka na zdravou výživu Jarmila Mandžuková. V rámci potíží s křečovými žilami byste ale měli konzumovat více jídel, která vám zajistí dostatečný přísun vitamínu E. Ten podpoří krevní oběh a měl by pomoci odstranit pocit těžkých nohou. Krevní oběh nabudí také emulgátor tuků lecitin nebo koenzym Q10. Pro cévní stěnu je důležitý vitamín C a bioflavonoidy (antioxidanty), zejména rutin, který ji udržuje pružnou. Prospěje vám také vláknina. Díky ní byste neměli mít zácpu, která může rozvinutí varixů podpořit. Do jídelníčku byste proto měli často zařazovat především následující potraviny:

  • pohanku (přírodní zdroj rutinu, obsahuje ho opravdu blahodárné množství),
  • červenou řepu (vynikající kořenová zelenina pomůže zpevnit cévní stěnu, má i dostatečné množství vitamínu C),
  • cibuloviny (kromě jiných „zázračných“ látek obsahují i spoustu vitamínu C a díky tomu podporují srdeční činnost a čistí cévní a žilní systém),
  • rajčata (obsahují hodně vitamínů C i E),
  • šípky (obrovská zásobárna vitamínu C a rutinu, tedy ideální vzpruha pro nohy „zkrášlené“ rozšířenými žílami),
  • ovesné vločky (patří mezi nejzdravější obilniny, obsahují mimo jiné rutin, lecitin, vitamín E a vlákninu),
  • černý rybíz (bobule černého rybízu by mohly skvěle nahradit leckteré chemické léky nejen na podporu žilního systému, obsahují velmi vysoké množství vitamínu C a bioflavonoidů, patří mezi přírodní antioxidanty),
  • pomeranč či grepfruit (obsahuje vysoké množství rutinu a vitamínu C, ale nejvíc ho je v bílé dužnině těsně pod slupkou),
  • hlívu ústřičnou (bohatá na vlákninu, obsahuje vitamíny řady B, D a C, hodně zinku, železa, zlepšuje funkci cévního systému).

Nohy nahoru. A co ještě?

Při onemocnění žilního systému dolních končetin pomáhá právě i výše uvedené zvednutí dolních končetin nad úroveň srdce v době klidu, spánku a odpočinku. Položte si nohy ideálně 3–5krát denně na dobu 5–10 minut do zvýšené polohy. Pusťte si k tomu třeba oblíbenou muziku. Nezapomeňte zhluboka dýchat...

Lze podložit i matraci v nohách o zhruba 10 centimetrů.

Masáže studenou vodou trénují cévní systém a přispívají ke zlepšení návratu žilní krve k srdci. Chladnou vodou se sprchujte vždy od chodidel směrem nahoru.

Raději prášky?

Pokud máte raději farmaceutické pomocníky, k doplnění léčby onemocnění žilního systému lze užívat také léky, tzv. venotonika, které zpevňují žilní stěnu a zlepšují návrat krve zpět k srdci. I o této léčbě by měl ale rozhodnout lékař. V lékárnách lze sehnat i volně prodejné masti, které mohou pomoci. Pojišťovny tyto medikamenty hradí jen částečně, z větší části je platí pacient sám.

Větší léčebné zákroky

Může nastat fáze, kdy vám lékař doporučí odstranění křečových žil nebo budete takové řešení požadovat sami. Větší křečové žíly jsou vhodné k operaci, tzv. metličky a pavoučkové varixy se léčí sklerotizací. „Existuje více operačních postupů a záleží na stavu žilního systému a na rozhodnutí operatéra s přihlédnutím k individuálnímu stavu pacienta, který způsob zvolí, aby kosmetický a funkční efekt zákroku byl co nejlepší,“ vysvětluje doktorka Švestková. V současné době se operace z větší části provádí v rámci jednodenní chirurgie. Zákroky se provádějí běžně v nemocnicích i specializovaných soukromých klinikách – klasicky chirurgickým odstraněním postižené žíly (více invazivní), ale například i pomocí laseru či radiofrekvence, kdy se žíla „zataví“.

Zdravotní pojišťovny plně hradí chirurgickou léčbu křečových žil. Šetrnější zákroky pomocí laserů a radiofrekvence ale hrazeny nejsou. Stojí pak v závislosti na zdravotnickém zařízení kolem 11 - 15 tisíc korun za zákrok na jedné noze. Sklerotizace bývá hrazena 12krát za 1 rok, resp. ve speciální případech až 24krát za rok.

Co vám spíš uškodí, když máte varixy

  • Pokud trpíte onemocněním žilního systému, vyvarujte se příliš dlouhého stání na místě, nevhodné je i dlouhé sezení.
  • Vyvarujte se působení vyšších teplot (sauna, horké lázně, koupele, horké depilační vosky, ...). Nepokládejte nohy ani na přímé zdroje tepla.
  • Sezení s nohou přes nohu není také vhodné.
  • Oběhu žilní krve neprospívá zaškrcování oděvu, zvláště punčoch a ponožek.
  • Škodlivé je i nošení vysokých podpatků, ale vhodné nejsou ani boty úplně nízké, bez podpatků. Ideální jsou podpatky vysoké max. 3 – 4 centimetry.
  • Statické cvičení, jako je posilování a vzpírání činek, není podle lékařů pro vás vhodnou pohybovou aktivitou. Zhoršuje odtok krve z končetin a zčásti tak může rozvíjet varixy přetěžováním žilního systému. Je lepší cvičit dynamicky – měli byste více chodit, plavat, jezdit na kole nebo běžkovat.

Ivana Kropáčková

Tagy: