Bolívie blízko občanské válce: mrtvých přibývá, vojáci jsou zbaveni trestní odpovědnosti

„Nemohu žít mimo svoji zemi. Jsem zvyklý být s lidmi jako vedoucí odborů, prezident, a dělat svou práci," řekl bolivijský exprezident Evo Morales ve včerejším rozhovoru. Bolívií od Moralesova útěku zmítají nepokoje. Násilnosti si vyžádaly už přes 20 mrtvých. problémy jsou se zásobováním, hrozí i generální stávka.
Chile nepokoje
Chile nepokoje
youtube Global News

reklama

Morales se chce vrátit a říká pro server Al Jazeera: „Hodně mi chybí (Bolívie). Hledám legální způsob, jak se vrátit a být s lidmi, kteří se brání diktatuře a převratu.“ Dočasná prezidentka Jeanine Áñezová tvrdí, že Morales se může vrátit: „Evo Morales odešel sám. Nikdo ho nevyhazoval... Může se svobodně vrátit, ale musí se spravedlnosti zodpovídat za volební podvody“.

Morales trvá na tom, že v říjnových volbách nedošlo k žádnému podvodu a odsoudil správu Organizace amerických států (OAS) a obvinil ji z politické motivace. „Hodně jsem OAS důvěřoval, ale teď v ní nemám žádnou důvěru. OAS by se teď měla nazývat Organizací států Severní Ameriky, ne Ameriky.“

Bolívií v posledních dnech zmítají násilnosti. Dnes je pohotovost zejména ve městě Sacaba v provincii Cochabamba, kde bylo v pátek zabito devět lidí při střetech s bezpečnostními silami. Stalo se tak potom, co Jeanine Áñezová vydala vyhlášku zbavující bezpečnostní síly trestní odpovědnosti. Meziamerická komise pro lidská práva odsoudila vládu Áñezové za vydání vyhlášky a poukazuje na to, že v Bolívii bylo při střetech již zabito nejméně 23 lidí.

Příznivci Moralese navíc blokuji silnice vedoucí do hlavního města La Paz, čímž vyvolali krizi v zásobování a na potraviny se stojí dlouhé fronty. Vláda musela organizovat letecký most na zásobování nejen hlavního města, ale i ostatních měst, kde rovněž dochází zásoby potravin a pohonných hmot.

Domorodí vůdci věrní Moralesovi vyzývají dnes ke generální stávce, což by ještě více zhoršilo nedostatek potravin ve městech.

Evo Morales

KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Dvě osudové chyby Evo Moralese

Vyšetřování zneužití síly v Chile

Ke zneužití síly mělo dojít také v Chile, kde státní zástupci vyšetřují více než tisíc případů od mučení až po sexuální násilí ze strany policie a vojska. OSN a Amnesty International vyslaly své týmy do Chile, aby vyšetřily údajné porušování lidských práv bezpečnostními silami. Ty v minulých týdnech potlačovaly násilné nepokoje kvůli hospodářské politice a sociální nespravedlnosti, přitom bylo zabito více než 20 lidí.

Protesty otřásaly hlavním městem Santiagem, a to v reakci na největší krizi, která zasáhla jihoamerickou zemi od jejího návratu k demokracii v roce 1990. Týdny nepokojů pak blokovaly hospodářství země.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!