Bolívie – Morales: Podal jsem demisi. Mám být zatčen

Bolivijský prezident odstoupil, a přesto v této jihoamerické zemi dále pokračuje zmatek a nepokoje. Evo Morales podal demisi a jak tvrdí, existuje na něj zatykač.
Evo Morales
Evo Morales
twitter Morales

reklama

Bolivijský prezident tvrdí, že existuje snaha ho zatknout i přesto, že podal demisi pod nátlakem sociálních nepokojů, kvůli sporným volbám. Na svém twitteru napsal: „Oznamuji Bolivijcům a světu, že jeden z policistů oficiálně oznámil, že má protiprávní nařízení na mé zatčení. Rovněž ozbrojení násilníci vnikli do mého domu.“

V neděli bolivijská armáda, někteří politici a zejména veřejnost vyzvali Moralese, aby odstoupil po jeho necelých čtrnácti letech vlády. Po prezidentově demisi složili své funkce také viceprezident Álvaro García Linera a předsedové obou komor parlamentu Adriana Salvatierraová a Victor Borda. Vzniklo vakuum a není jasné, kdo nyní v Bolívii vládne.

 

„Podávám demisi, aby naši bratři a sestry, státní úředníci se nestali objekty útoků a výhrůžek,“ uvedl Morales ve své výzvě k občanům země, která se šířila po sociálních sítích.

V hlavním městě La Paz pak docházelo k nepokojům. Venezuelské velvyslanectví obsadili maskovaní útočníci. Zaměstnanci úřadu museli utéct. „Jsme v pořádku. Chtěli nás zabít. Musíme tuto akci odsoudit,“ uvedla venezuelská velvyslankyně Crisbeylee Gonzálezová. Škody hlásí také dopravní podnik, v jehož areálu zapálili demonstranti několik autobusů.

 

Terčem útoků se staly osobnosti, které jsou známé pro svoji kritiku dnes už bývalého prezidenta Moralese. Například šéf občanského sdružení Waldo Albarracín na Twitteru uvedl, že jeho dům zničili a vypálili příznivci Moralesova Hnutí za socialismus. Albarracín byl jedním z těch, kteří se podíleli na žádosti o Moralesovo odstoupení.

Kubánský prezident Miguel Diaz-Canel, který je dlouholetým spojencem Moralese,  mu vyjádřil na twitteru podporu: „Svět se musí zmobilizovat na podporu života a svobody Eva Moralese.“  Mexický prezidemnt López Obrador nabídl Moralesovy ve své zemi azyl. K mobilizaci vyzval také venezuelský prezident Nicolas Maduro: „Musíme se postarat o našeho bratra Evo Moralese.“ Pozice Madura byla posílena návratem levicových vůdců v Mexiku a Argentině. Současná Moralesova rezignace by však mohla znervóznit venezuelského vůdce.

Jak je nyní rozdělená Latinská Amerika ukazuje to, že naopak demisi Moralese uvítal brazilský prezident Bolsonaro a Kolumbie s Peru vyzvaly Bolívii, aby zajistila své nové volby, které by byly zákonné.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!