Bouře Sabine řádí v Británii i Německu! Po cestě do Evropy popohnala dopravní letadlo

Velkou Británii momentálně zmítají potopy i ničivý silný vítr. Země byla nucena přerušit některé dopravní spoje, z bezpečnostních důvodů se posunují i některé sportovní akce. Bouře už se dostala i do Německa a bude dále pokračovat, silný vítr zasáhne i ČR.
Bouře Sabine
Bouře Sabine
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Orkán Ciara, který Němci pojmenovali Sabine, zasáhl dnes dopoledne Velkou Británii. Spojené království muselo kvůli bouři přerušit část lodních, leteckých a vlakových spojů. „Sabina“ přerušila železniční dopravu také v Německu.

Británii a Irsko zasáhl silný vítr a intenzivní deště. Ve Skotsku se pod tíhou dešťové průtrže propadla střecha místní hospody a zranila tři lidi, informuje Deutsche Welle. Úřady varovaly, že se hurikán přiřítí rychlostí až 130 km/h. 

Bouře ale místy předčila očekávání. Podle BBC dosahoval vítr v některých místech rychlosti až 150 kilometrů za hodinu. Meteorologické výstrahy platí v Británii až do nedělního večera.

Bouřka způsobila v části Británie také záplavy. Některé britské vlakové společnosti zrušily všechny spoje, jiné doporučují vlaky využívat jen v případě nutnosti. Přes noc přišlo o elektřinu více než 137 tisíc občanů Velké Británie, energetickým společnostem se podařilo 99 tisícům z nich elektřinu opět nahodit.

Kvůli extrémnímu počasí musí dnes Britové oželet několik sportovních akcí. Byl například zrušen fotbalový zápas Premier League mezi Manchesterem City a West Hamem. 

Odložen byl také zápas národního poháru ženského rugby mezi Skotskem a Anglií. Kromě fotbalu a rugby se také neuskuteční některé koňské dostihy.

Vítr v zádech

Rychlostní rekord se povedl společnosti British Airways, když s bouří v zádech proletěl nad Atlantikem nejrychleji v historii. Z New Yorku do Londýna to letadlu trvalo 4 hodiny a 56 minut. Informoval o tom Flightradar.

Letadlu pomohlo proudění vzduchu které přináší bouře Ciara. Průměrný čas letů mezi New Yorkem a Londýnem je 6 hodin a 13 minut. Dosavadní rekord z ledna roku 2018 byl 5 hodin a 13 minut.

Bouře se přibližuje

Německo očekává, že bude bouře během víkendu postupně pokračovat na jih země. „V noci z neděle na pondělí doputuje bouře na jih Německa,“ řekl serveru Deutsche Welle německý meteorolog Jens Hoffman. Dodal také, že by bouře neměla být podceňována a lidé by neměli cestovat, ani příliš chodit ven.

Silný vítr dorazí také do České republiky. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu od dnešní noci do zítřejšího odpoledne. Především v pondělí, kdy je vydána výstraha před extrémním nebezpečím spojeným s počasím na většině území republiky, by se měl Českem prohnat silný vítr. 

Hrozí poškození stromů, škody na majetku, budovách či přerušení elektrického vedení. Meteorologové také varují před možným nebezpečím pro chodce spojeným s uvolněnými předměty, jako jsou odlomené větve stromů.

Derecho

OČIMA LOVCŮ BOUŘEK: Co všechno přinese bouře Sabine? Na horách vichr o rychlosti 140 km/h i ničivé derecho

reklama

reklama