Bouřlivý Den díkůvzdání v USA. Bouře způsobily přerušení řady leteckých linek. Statisíce lidí bez proudu

Velká část Spojených států amerických bojuje na Den díkůvzdání s výpadky elektrické energie, bílou tmou a nárazovými větry, které jsou způsobeny dvěma silnými bouřemi, uvedl server CNN. Nepříznivé počasí v jeden moment zasáhlo až dvaatřicet států USA. Dvacet milionů lidí mělo být ohroženo, 300 tisíc domácností a podniků bylo bez proudu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Počasí na Den díkůvzdání ohrožuje USA (zdroj: CNN)

reklama

Jedna bouře ohrožovala deštěm pobřeží a silným sněžením horské oblasti západního pobřeží, zatímco na druhém pobřeží způsobovala silný vítr a sněžení bouře jiná. Ve středu v noci bylo téměř 300 tisíc domovů a firem po celé zemi bez elektrické energie, zejména pak ve státech Michigan, Ohio a Kalifornie.

O víkendu bude zřejmě chaos pokračovat

Nepříznivá meteorologická předpověď zůstává i pro nadcházející prázdninový víkend, uvedla Národní meteorologická služba. „Široce rozšířené zimní počasí, bleskové povodně a sledování, varování a doporučení v souvislosti se silným větrem jsou v platnosti… napříč velkými územími USA,“ uvedla služba.

Do brzkých čtvrtečních hodin bylo v USA zrušeno více než 200 letů a zhruba 2 000 bylo zpožděno. Bouře na západě USA ohrozila silným zimním počasím přes 20 milionů lidí, sdělil CNN meteorolog Gene Norman.

S posouváním bouře ze západu na východ hrozí podobná nebezpečí ve čtvrtek a v pátek středoamerickým oblastem a v sobotu a v neděli východu USA.

Díkůvzdání 2019 bouřlivým dnem

„Díkůvzdání 2019 si budou mnozí na západě pamatovat jako bouřlivý den. Hojná hrozící nebezpečí se budou během víkendu týkat východu napříč celou zemí,“ dodala Národní meteorologická služba. V Oregonu a Severní Kalifornii byly zaznamenány listopadové rekordy nízkého tlaku. Nejrůznější varování a doporučení pak platí ve všech západních státech od Arizony po Montanu.

V Arizoně meteorologická služba varovala před podmínkami znemožňujícími cestování. V jižní Kalifornii zase během dnešního díkůvzdání představují hrozbu bleskové záplavy. Podobně tomu má být i zítra na jihovýchodě.

Špatné počasí ohrožovalo i ikonickou každoroční tradici přehlídky obrovských balónů na Den díkůvzdání v rámci akce „Thanksgiving Day Parade“ obchodního řetězce Macy's, která se poprvé uskutečnila v roce 1923. 

reklama

reklama