Bratr sebevražedného útočníka z Manchesteru jde k soudu. Měl se podílet na útoku, při němž zemřelo 22 lidí

Bratr sebevražedného bombového útočníka z Manchesteru půjde tento týden k soudu, kde bude čelit obvinění z hromadné vraždy dvaadvaceti lidí, kteří byli jeho bratrem zabiti v roce 2017 před halou Manchester Arena. O nadcházejícím procesu informoval server britské televize ITV.
Bratr sebevražedného atentátníka Hashem Abedi
Bratr sebevražedného atentátníka Hashem Abedi
@itvnews/Twitter

reklama

Nyní dvaadvacetiletý mladší bratr sebevražedného bombového atentátníka Hashem Abedi měl být údajně zapojen do plánování teroristického útoku, který proběhl 22. května 2017. Jeho bratr Salman Abedi, kterému v době útoku bylo rovněž dvaadvacet let, se tehdy odpálil improvizovanou výbušnou vestou před halou v britském Manchesteru.

Atentátník odpálil improvizovanou bombu

K útoku došlu zhruba o půl jedenácté večer, krátce po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grande. Atentátník odpálil improvizovanou bombu naplněnou hřebíky, šrouby a jinými ostrými předměty. Sebevražedný útočník zavraždil 22 obětí a 260 dalších zranil.

Mezi obětmi a zraněnými byly i děti. Šlo o vůbec nejhorší teroristický útok ve Velké Británii od teroristických útoků v Londýně v roce 2005.

Policie zadržela útočníka v Manchesteru

Útočník ozbrojený nožem zranil pět lidí v obchodním centru v Manchesteru. Je podezřelý z terorismu

Útěk do Libye, kde byl později zatčen

Obviněný Hashem Abedi, který je libyjského původu a vyrostl v Manchesteru, před sebevražedným teroristickým útokem svého bratra opustil Velkou Británii a odcestoval do Libye.

V červenci loňského roku byl zatčen v libyjském hlavním městě Tripolisu a následně vydán do Velké Británie, kde čelí dvaadvaceti obviněním z vraždy. Poté čelí také obvinění z pokusu o vraždu dalších zraněných během útoku a ze spiknutí, které se svým bratrem v rámci útoku zosnoval.

Abedi se má dnes dostavit k trestnímu soudnímu dvoru v Old Bailey a proces má být státním zástupcem zahájen během tohoto týdne. Pozůstalí obětí budou moci vyslechnout důkazy přímo u soudu nebo prostřednictvích speciálních online odkazů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!