Brazílie pod novým prezidentem otáčí. Bolsonaro chce přesunout ambasádu do Jeruzaléma

Brazilský nově zvolený prezident Jair Bolsonaro potvrdil, že dostojí svému slibu a přesune brazilskou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle jeho názoru nemá právo žádná jiná země Izraeli nařizovat, kde má mít hlavní město.
nově zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro
nově zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro
AP

reklama

Jair Bolsonaro, kontroverzní brazilský politik, byl v něděli zvolen do funkce prezidenta. Už v průběhu své kampaně sliboval, že nechá brazilské velvyslanectví přesunout do Jeruzaléma. Teď svůj výrok potvrdil a slíbil, že jakmile se dostane oficiálně do úřadu, tento krok zrealizuje.

Nový prezident Bolsonaro od začátku stojí za Izraelem. Pro jejich noviny Hayom řekl, že jenom Izrael může rozhodovat o tom, kde bude jeho hlavní město. Bolsonaro také navrhl, že uzavře palestinské velvyslanectví v Brazílii. Údajně je moc blízko prezidentskému paláci, což se pro ambasádu nehodí.

Palestina byla už dříve brazilskou vládou uznána jako stát. Kandidát Dělnické strany Fernando Haddad ale ve volbách neuspěl a Bolsonaro teď dává jasně najevo, že Brazílie už více Palestinu jako stát uznávat nebude. “Palestina potřebuje být prvně státem, aby měla právo na ambasádu,” uvedl Bolsonaro.

Jeruzalém

Austrálie zvažuje po vzoru USA přesun ambasády do Jeruzaléma

Pokud Brazílie opravdu přesune svou ambasádu do Jeruzaléma, bude po Spojených státech druhou velkou zemí, která tak učinila. Washington už v prosinci 2017 oficiálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a velvyslanectví je přesunuto od 14. května. Podobný krok naznačila už i Austrálie, ale nepotvrdila ho.

Kontroverzní politik, který má blízko k Trumpovi

Jairovi Bolsonarovi lidé často přezdívají “Brazilský Trump”. Tuto přezdívku si vysloužil především díky řadě kontroverzních výroků o ženách a homosexuálech, kterými disponuje i americký prezident Donald Trump. Po vzoru Trumpa taky během volební kampaně hojně působil na sociálních sítích a nechodil daleko pro urážky na své protivníky ve volbách.

Pravděpodobně kvůli jeho výrokům ho dokonce během předvolebního meetingu pobodal jeho odpůrce z davu. I přes vážná zranění ale pokračoval v kampani, kterou dotáhl do konce a s 55 procenty hlasů nakonec vyhrál. Spekuluje se, že právě jeho kontroverznost a populismus mu zajistily vítězství. Brazilský lid před volbami prahnul po změně a tu jim po nadvládě levice Bolsonaro nabídl. Mimo jiné Bolsonaro také slibuje boj proti kriminalitě a korupci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!