Brazilský prezident viní Leonarda DiCapria z podílu na zakládání požárů v Amazonii

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se opřel do amerického herce Leonarda DiCapria, že finančně podporuje neziskové subjekty, které jsou vyšetřovány v souvislosti s možným úmyslným zakládáním ohňů v amazonském pralese. Informoval o tom server Fox News.
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio
@LeoDiCaprio/Twitter

reklama

Jair Bolsonaro naznačil, že Leonardo DiCaprio, který hrál mimo jiné ve filmech Titanic, Tenkrát v Hollywoodu nebo Vlk z Wall Street, sponzoruje neziskové organizace, které, jak tvrdí brazilský prezident, stojí za některými požáry amazonského deštného pralesa.

Razie v sídlech neziskových organizací

„DiCaprio je skvělý chlapík, že? Dává peníze na zapalování Amazonie,“ uvedl Bolsonaro v pátek. Bolsonarova slova přišla po policejním zátahu v sídlech dvou neziskových organizací v amazonském státě Para.

Hercova environmentální organizace se totiž dříve zavázala poskytnout pět milionů dolarů (zhruba 116 milionů korun) na pomoc při ochraně Amazonie po drtivých požárech, které zdevastovaly značnou část pralesa v červenci a srpnu.

Bolsonaro_ilustrace

Bolsonaro zuří: Nevměšujte se do požárů v Brazílii. Spor o Amazonii - dříve bez lesů, lián a hustě osídlenou

Několik dobrovolných hasičů, kteří odmítají jakékoliv provinění, bylo v rámci zátahu zatčeno a později opět propuštěno. Tamní policie tvrdí, že jsou vyšetřováni pro údajné zakládání požárů z důvodu získání finančních prostředků skrze fondy neziskových organizací. Podle federálních státních zástupců vyšetřování naznačuje, že hlavními podezřelými jsou spekulanti s pozemky.

Mohou za některé požáry neziskovky nebo vládní politika?

Počet zaznamenaných požárů v Brazílii je letos největší od roku 2013 a podle některých zpráv je až o 85 procent větší než v minulém roce. Vesmírné výzkumné centrum Brazílie doposud v tomto roce detekovalo více než 80 tisíc požárů.

Brazilský prezident v minulosti tvrdil, údajně bez jakýchkoliv důkazů, že ohně zakládají nevládní organizace v odvetě za škrty v jejich financování provedené Bolsonarovou administrativou. Na druhou stranu řada vědců a kritiků zase uvádí, že jeho vládní politika podporující odlesňování posílila zuřivé požáry a povolila lidem pálit zemi.

reklama

reklama