Brexit jako nekonečný příběh. Co je nového?

Velká Británie opustí 29. března 2019 Evropskou unii, nicméně britští poslanci se zatím neshodli, jakým způsobem. Britský server BBC přinesl shrnutí, co se aktuálně ohledně situace kolem brexitu stalo a co může následovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Premiérka Theresa Mayová se zoufale snaží vrátit do hry svou vyjednanou dohodu, přičemž v úterý poslanci dostali příležitost přednést vlastní pozměňovací návrhy k tomu, jak by měla dohoda vypadat.

Dva pozměňovací návrhy prošly

Většina ze sedmi návrhů neměla podporu většiny poslanců, nicméně dva klíčové ano.

První ukládá Therese Mayové, aby se vrátila k jednání s EU a snažila se vyjednat dohodu novou, která má vyřešit zejména situaci ohledně hranic s Irskem, které jsou předběžně řešeny tzv. „backstopem“, kdy mezi Irskem a Severním Irskem nemají vzniknout hranice. Nicméně vlivní příznivci brexitu z Konzervativní strany Mayové, chtějí jasné vymezení od EU.

Theresa Mayová a Donald tusk

Brexitová sága pokračuje: Britští poslanci budou opět hlasovat o dohodě. Čeká Mayovou debakl?

A druhý schválený pozměňovací návrh ukládá Británii, aby se vyhnula takzvanému tvrdému brexitu – odchodu ostrovní země z EU bez dohody. Návrh však není právně závazný, a tudíž se brexit bez dohody může uskutečnit i tak.

Co se bude dít dál? Kdo ví…

Theresa Mayová má teoreticky mandát požádat EU o nové rozhovory ohledně „backstopu“. Problémem je, že představitelé EU nechtějí o dohodě znovu jednat a ani nevidí důvod, proč by měli. Uvádějí, že problematika kolem „backstopu“ již byla vyjednána. A Irsko coby člen EU rovněž nechce v rámci dojednaného „backstopu“ žádné změny.

Co se tvrdého brexitu bez dohody týká, existují v případě jeho uskutečnění určité obavy: zpoždění v dovážce potravin a dalšího zboží do země nebo prudké vyšponování cen zboží v britských obchodech. Představitelé EU si jsou navíc vědomi, že většina britských poslanců je proti tvrdému brexitu, a tudíž mohou mít při dalším vyjednávání z určitého pohledu výhodnější pozici.

reklama

reklama