Brexit je realitou, alespoň formálně. Britská média zajímá, co bude dál

Britská média se obávají pokračujícího rozdělení společnosti a nejistoty ohledně brexitu, navzdory formálnímu vystoupení země z Evropské unie, které proběhlo o půlnoci středoevropského času. Na titulních stránkách vydání britských novin a v titulcích britských serverů lze číst radost, smutek, očekávání i nejistotu.
Britové slaví odchod z EU
Britové slaví odchod z EU
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Co dál?“ ptají se středolevé noviny „i“, které jsou stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, zatímco The Telegraph uvádí, že premiér Boris Johnson „zvyšuje tlak“ kvůli vyjednávání dohody o budoucích vztazích s Bruselem.

Odcházejme, neválčeme...

Daily Mail píše, že „brexit je hotový“. „Velká Británie KONEČNĚ opouští EU, zatímco Britové slaví při radostných scénách napříč zemí, když hodiny odbíjejí 11 hodin – od Nigela Farage na parlamentním náměstí až po obyčejné lidi nahoře i dole v Británii.“

„Odcházejme, neválčeme“, respektive „Odcházejte, neválčete“ parafrázoval zase probrexitový Sun, jeden z nejoblíbenějších bulvárů v zemi, populární heslo hippies „Make love not war“ (Milujte se, neválčete).

Příznivci brexitu v Londýně slavili odchod Velké Británie z EU

Brexit se stal skutečností. Británie oficiálně opustila EU

Euroskeptický bulvární Daily Express informuje o „skvělé nové Británii“, levicový list The Guardian mluví o pátku jako o „dni, kdy jsme řekli sbohem“. List Financial Times brexit označil za bezprecedentní ránu poválečné integraci.

Británie konečně zpřetrhala vazby s EU

„Dnes se náš národ probouzí do budoucnosti mimo EU. Říkali nám, že to naši zemi učiní spravedlivější a silnější,“ uvedl na titulní stránce levicový bulvární list Daily Mirror.

List The Daily Telegraph v prvním vydání po brexitu s odvoláním na vládní zdroje tvrdí, že premiér Johnson „připravuje zavedení úplných celních a hraničních kontrol na všechno evropské zboží vstupující do Británie po brexitu“. Podle konzervativního listu tím chce vytvořit tlak na EU před nadcházejícím jednáním o budoucích obchodních vztazích.

„Británie konečně zpřetrhala vazby s EU,“ komentuje vývoj list Financial Times. „Bouřlivé“ britské členství v evropském bloku podle něj skončilo „bezprecedentní ranou procesu poválečné integrace kontinentu“. Johnsonův páteční projev označily noviny za „střízlivý, ale optimistický“.

 

Tomáš Vyoral, ČTK

reklama

reklama