Brexit v (ne)dohlednu? Odchod Británie byl odložen, určeny jsou dva termíny. Podle Tuska jsou všechny možnosti otevřeny

Britská premiérka Theresa Mayová souhlasila s dvoucestnou nabídkou Evropské unie, která prodlužuje lhůtu pro provedení brexitu buď do letošního 12. dubna nebo 22. května. Konkrétní datum bude záviset na jedné ze dvou možností, kterou vláda Velké Británie v rámci odchodu z EU zvolí, uvedla agentura DPA.
Sebastian Kurz a Theresa Mayová
Sebastian Kurz a Theresa Mayová
@10DowningStreet / Twitter

reklama

Pokud britský parlament v příštím týdnu v hlasování již potřetí odmítne rozchodovou dohodu o brexitu vyjednanou Mayovou a jejím týmem s Evropskou unií, bude ostrovní země muset podle vrcholných představitelů EU opustit uskupení do 12. dubna, nebo naznačit jakou cestou se chce království vydat.

Podle Tuska zůstávají všechny možnosti otevřeny, včetně zrušení brexitu

V případě, že parlament Velké Británie předjednanou dohodu schválí, bude lhůta pro brexit prodloužena až do 22. května – což bude jen jeden den před začátkem voleb do Evropského parlamentu.

Hate_brexit_foto_best_for_Britain

Stojí Blair a Soros za zmatky kolem brexitu? Británie ztrácí kontrolu nad vlastní politickou situací

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska až do 12. dubna „zůstávají všechny možnosti otevřeny a hraniční datum je odsunuto“. „Vláda Velké Británie bude mít stále na výběr mezi dohodou, odchodem bez dohody, dlouhodobým odkladem, nebo zrušením článku 50,“ dodal s odkazem na smlouvu EU, která upravuje členství v uskupení. Leadeři EU také ve společném prohlášení informovali, že opětovné otevření již vyjednané smlouvy nepřichází v úvahu.

Budou Britové ještě volit do Evropského parlamentu?

Pakliže parlament opět odstoupení na základě smlouvy s Bruselem odmítne, bude muset po 12. dubnu volit mezi opuštěním EU (takzvaným tvrdým brexitem), nebo získáním dalšího času – což by znamenalo, že by po Británii byla vyžadována účast na evropských volbách. V případě, že by Británie odmítla účast na těchto volbách, byla by podle Tuska možnost prodloužení časové lhůty automaticky znemožněna.

 

Theresa Mayová uvedla, že vyvine veškeré úsilí, aby zabezpečila odchod Velké Británie na základě smlouvy a rovněž odmítla možnost, že by byl brexit zrušen. Britská premiérka původně požadovala odložení termínu vystoupení z EU k 30. červnu, což lídři uskupení odmítli.

reklama

reklama