Brexitová sága pokračuje: Britští poslanci budou opět hlasovat o dohodě. Čeká Mayovou debakl?

Brexitová sága spěje k jednomu ze svých vrcholů. A podle prognóz to s největší pravděpodobností nebude „finish“ dle představ tamní premiérky Theresy Mayové. I dnes se jí nejspíš nepovede získat dostatečný počet hlasů britských poslanců ke schválení dohody k Brexitu.
Theresa Mayová a Donald tusk
Theresa Mayová a Donald tusk
@theresa_may / Twitter

reklama

Hlasování proběhne po ukončení pětidenní debaty mezi poslanci, která trvá od 9. ledna.  Poslanci budou moci před jeho začátkem rovněž navrhnout změny v dohodě. Theresa Mayová vyzvala politiky, aby podpořili dohodu, jinak podle ní riskují, že „podvedou britské občany“.

Ke schválení dohody je třeba alespoň 320 hlasů

K úspěšnému schválení potřebuje premiérka získat na svou stranu 320 poslanců z 650 členů parlamentu. Vzhledem k tomu, že Mayová nemá absolutní většinu poslanců ve vlastní řadě, všeobecně se očekává, že „rozvodová“ dohoda mezi Británií a EU opět schválena nebude.

Podle BBC je jedním z velkých témat dohoda režimu na hranicích Irska (člen EU) a Severního Irska (součást Velké Británie). Britská premiérka se snažila uklidnit členy parlamentu tzv. irskou pojistkou. Jde o záložní plán, aby se zabránilo hraničním kontrolám mezi Irskem a Velkou Británií v případě, že se ostrovní zemi a sedmadvaceti státům EU nepodaří do konce přechodného období po odchodu země z EU vyřešit zajištění volné hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Mayová poukázala na písemné ujištění EU, že navrhované nouzové řešení bude dočasné, a pokud bude spuštěno, bude trvat „co nejkratší možnou dobu“.

Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu

Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu

V případě neúspěchu má premiérka další tři dny

Pokud bude aktuální dohoda o Brexitu poslanci odmítnuta, bude mít Theresa Mayová tři dny na to, aby se do parlamentu vrátila s „plánem B“. Někteří z poslanců navrhují, aby premiérka zamířila ve středu do Bruselu a zkusila vyjednat další ústupky od EU, což by mohlo mít vliv na rozhodování některých hlasujících.

Nedojde-li ke schválení dohody ani poté, je podle BBC na stole návrh konzervativních členů parlamentu Nicka Bolese, sira Olivera Letwina a Nickyho Morgana „European Union Withdrawal Number 2 Bill“, který by dal ministrům k dispozici další tři týdny k tomu, aby přišli s novým plánem a prosadili ho přes parlament.

Druhé referendum?

Pokud nezafunguje ani to, navrhnou předání zodpovědnosti k vypořádání se s dohodou Liaisonově komisi, která je složena z předsedů všech výborů, jak vládních, tak opozičních.

S další potenciální cestou přišla skupina „antibrexitových“ poslanců napříč stranami, kteří zveřejnili návrh legislativy, který by vedl k dalšímu referendu, v němž by se zeptali veřejnosti, zda chtějí zůstat v EU, nebo opustit unii za podmínek dohody předsedkyně vlády. Podle názoru Nigela Farage by v případě druhého referenda lidé odchod potvrdili a dokonce s větším rozdílem.

Pakliže nedojde k některé z navrhovaných změn legislativy, pak bude pozice Spojeného království taková, že opustí EU k 29. březnu bez dohody.

Autor: red

reklama

reklama