Bristká rockerka se přidala k ISIS v Sýrii. Teď „paní Teror“ pláče, že chce zpátky domů

Sally Jonesová
Sally Jonesová
Youtube/Breaking News Today

Sally Jonesová, 49letá Britka z hrabství Kent, v roce 2013 spolu se svým synem odjela do Sýrie, kde se přidala se k teroristické organizaci Islámský stát (ISIS). Po čtyřech letech prý žena svého rozhodnutí lituje a chce se vrátit zpět do rodné vlasti. Má to ale háček. Podle stanice Sky News ji totiž islamisté nehodlají jen tak pustit.

V devadesátých letech snila Sally Jonesová o kariéře rockové hvězdy, a to jako kytaristka v kapele Krunch. Její sen se však nevyplnil a tak se matka dvou dětí živila jako kosmetička. Její život se převratně změnil na jaře roku 2013, kdy se na sociálních sítích seznámila s o generaci mladším Junaidem Hussajnem.

Tehdy dvacetiletý muž, obdivovatel stále více sílící organizace Islámský stát (tehdy ISIL – Islámský stát v Iráku a Levantě), se rozhodl odjet z Británie do syrského města Rakka, aby mohl naplnit svá náboženská přesvědčení. Jonesová se následně vydala za ním a vzala s sebou mladšího syna Joja. Nic netušícím příbuzným oznámila, že jede spolu se synem na dovolenou do Turecka.

Sally Jonesová
Autor: Youtube/Breaking News Today Sally Jonesová

Podle deníku Times se žena hned v den příjezdu do Rakky vdala za Junaida Hussajna a spolu se synem konvertovala k islámu. O dva roky později ale její manžel zemřel poté, co ho zasáhl americký dron. Jonesová ale v Sýrii i se synem zůstala. Jejím hlavním úkolem bylo šíření teroristické propagandy na sociálních sítích a rekrutování mladých žen ze Západu k ISIS.

Mladší syn Jonesové Jojo, kterého teď islamisté nazývají Hamza, má podle všeho ještě tragičtější osud. Nejdříve ho nevlastní otec podle médií využíval jako živý štít, později začal za islamisty bojovat se zbraní v ruce. Důkazem je video, na kterém chlapec spolu se svými vrstevníky popravuje kurdské zajatce.

 

S tím, jak se nyní hroutí pozice ISIS v Sýrii a Iráku, se zřejmě hroutí také představy a iluze „paní Teror“. Jonesová, která přijala islámské jméno Umm Husajn al-Britani, totiž pomocí svého twittrového účtu posílá „uplakané“ vzkazy. „Stále pláče a chce se vrátit do Velké Británie. ISIS jí v tom ale brání, protože se stala ženou vojáka. Řekla mi, že si nepřeje nic jiného než se dostat nazpátek do své země,“ řekla Sky News kamarádka Sally, která se představila jako Aisha.

O něčem podobném ale nechtějí krom řady Britů slyšet ani islamisté. Pohledná blonďatá žena, která úplně zahodí svůj západní styl života, konvertuje k islámu a slouží teroristům? To je propaganda z říše snů a radikálové u ISIS se jí rozhodně nehodlají vzdát. 

 

Autor: Ilona Zasidkovych

reklama