Británie od roku 2040 zakáže prodej benzinových a naftových aut

Londýn (ilustrační foto)
Londýn (ilustrační foto)
AP

reklama

Britská vláda se snaží bojovat proti stále rostoucímu znečištění ovzduší. Ve středu oznámila, že chce od roku 2040 zakázat prodej nových automobilů se vznětovými i zážehovými motory. Později by měly být všechny automobily na britských silnicích výhradně na elektrický pohon.

Další opatření zahrnují také například modernizaci hromadné dopravy. „Na tyto účely poskytne Londýn místním úřadům 200 milionů liber,“ oznámil ministr životního prostředí Michael Gove.

Pokud se navíc kvalita ovzduší rychle nezlepší, budou moct úřady už od roku 2020 vymáhat poplatky od řidičů s naftovým motorem v místech, kde je nejvíce znečištěné ovzduší.

Náklady spojené se zdravotními problémy, které způsobuje špatná kvalita ovzduší, stojí státní kasu ročně přibližně 2,7 miliardy liber. Proto vláda zdůrazňuje, že je nutné učinit rázný krok.

Spojené Království se tak plánuje vydat stejným směrem jako Francie. Ta začátkem letošního července rovněž oznámila, že hodlá ukončit prodej automobilů se spalovacími motory do roku 2040. Konečný plán britské vlády by měl být podle deníku The Guardian uveřejněn do konce měsíce.

 

Autor: Zuzana Dumbrovská

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!