Británie řeší případ „nevěsty ISIS“. Lze převychovat náboženské fanatiky?

Známý případ britské teenagerky Shamime Begumové, která se chce vrátit domů, vyvolal u Britů diskuzi, jak se zachovat k lidem, kteří se napojili na Islámský stát. Zda je vůbec možné, aby se zařadili zpět do britské společnosti.
Ahmed Hassan atentátník z londýnského metra foto youtube
Ahmed Hassan atentátník z londýnského metra foto youtube

reklama

Na problém upozorňuje server BBC, který se tímto případem zabývá. Britský novinář, který devatenáctiletou dívku objevil v syrském utečeneckém táboře, ji popsal jako totálně indoktrinovanou „nevěstu Islámského státu“.  V rozhovoru pro BBC Shamime Begumová vypověděla, že si je vědoma, že ji po návratu do Británie čeká „kurz deradikalizace“.

Otázkou zůstává, zda ale v případu příslušníků ISIS může být nějaký převýchovný kurz vůbec účinný.

Na podkladě doporučení britského Centra pro výzkum a evidenci bezpečnostních hrozeb (Centre for Research and Evidence on Security Threats) vznikly již na počátku roku 2000 programy pro deradikalizaci, jejichž cílem je změnit myšlení a postoje člověka. Existuje například vládní program Prevent, který si klade za cíl vytipovat potenciálně ohrožené osoby a včas zasáhnout do jejich mýšlení, než by se mohly stát teroristy. Jenom za loňský rok bylo do programu zařazeno 7318 lidí.

Program Prevent funguje na různých úrovních. Jedna část má na starosti osoby, které projevují náklonnost k radikalizaci a druhá část je určená osobám, které byly odsouzeny za terorismus nebo které se vracejí ze zemí, kde probíhaly boje.

Vyškolení specialisté se v těchto kurzech snaží dostat na kloub nejen islamistické ideologii, ale také u každého jednotlivce se snaží odhalit jeho osobní problémy, které mohou vést ke vzniku náboženského fanatismu, jako jsou psychologické problémy s vlastní identitou nebo sebedůvěrou.

Program Prevent nabízí osobního poradce, pomoc při vyhledání zaměstnání nebo psychologické poradenství. Vše je ale závislé na individualitě člověka a jeho osobních problémech a potřebách.

Mezi specialisty najdeme mladé lidi i imámy, kteří se snaží u dotyčných osob objevit ztracenou sebedůvěru, a to v týdenních nebo měsíčních sezeních.

„Vyškolený specialista v mnoha případech řeší sociální otázky a pro změnu v jiných případech se spíše soustředí na problémy ideologie, ať se jedná o ultrapravicovou nebo islamistickou,“ uvedla pro BBC Sarah Marsdenová z vysoké školy v Lancasteru. K tomu dodává: „Soustředíme se na čtení různých textů nebo ideologických názorů a to vše analyzujeme a  diskutujeme o různých ideologických náhledech, jak tyto texty interpretovat. Jde nám o to, aby účastníci kurzů pochopili, že jejich vidění víry není tím jediným správným  - jedinou možnou verzí.“

BBC píše, že pochopitelně proces deradikalizace není exaktní vědeckou záležitostí, a proto v některých případech dochází k jejímu selhání. Například v roce 2017 procesem deradikalizace prošel osmnáctiletý Ahmed Hassan, který později nastražil bombu v londýnském metru a byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!