Británii čekají předčasné volby. Voliči považují za hlavní téma brexit

Dolní sněmovna parlamentu Spojného království včera drtivou většinou schválila návrh zákona o předčasných volbách. Volby do dolní komory se budou konat už 12. prosince. Ministerský předseda Boris Johnson by rád od voličů obdržel jasný mandát k dokončení brexitu. Naopak lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce zahájit „nejambicióznější a nejradikálnější kampaň za skutečné změny, jaké kdy země zažila.“ Vyhlášení voleb následuje rozhodnutí EU o odkladu brexitu do konce ledna příštího roku.
Dolní sněmovna Spojeného království
Dolní sněmovna Spojeného království
Youtube

reklama

Pro předčasné volby v dolní sněmovně zvedlo ruku 438 poslanců, proti bylo pouhých dvacet. Poslanci také zamítli návrh lídra opozice Jeremyho Corbyna, aby se volby konaly o tři dny dříve. Poprvé od roku 1923 se tak britské parlamentní volby budou konat v prosinci. Návrh zákona ještě musí schválit Sněmovna lordů, jakmile se tak stane, strany budou mít pět týdnů na volební kampaň. Mezitím ještě dolní komora 4. listopadu zvolí nového předsedu dolní sněmovny, který nahradí Johna Bercowa. Dva dny nato bude parlament rozpuštěn. 

Johnson pro britskou BBC potvrdil, že je připraven na velmi „tvrdou“ kampaň. Svoji zem by konečně rád vyvedl pomocí dohody z EU a následně se by se zaměřil na reformy v oblasti mezinárodního obchodu a vnitrostátní politiky. Jeremy Corbyn se již několikrát naopak vyjádřil pro konání druhého referenda o vystoupení z EU, kromě toho chce voliče oslovit i radikálními socialistickými reformami. 

Konzervativci mají náskok

Poslední volební průzkumy zatím ukazují deseti až patnáctiprocentní náskok konzervativců nad labouristy. Takový výsledek by pravděpodobně potěšil trhy, které na dosud vyjednanou Johnsonovu dohodu reagovaly pozitivně. Od doby, co se Johnson ujal premiérské funkce, se navíc britská libra víceméně stabilizovala. Na druhou stranu - průzkumy se mohou často mýlit. Dobrým příkladem jsou průzkumy před posledními volbami v roce 2017. Ty bývalé premiérce Therese Mayové předvídaly 18% náskok. Nakonec však zvítězila jen o 2,4 %. Boris Johnson je ale lepší bojovník.  

Liberálové odchod z EU nechtějí

O hlasy více než 46 milionů voličů se budou ucházet i ostatní strany. Liberální demokraté stále považují brexit za velice špatný nápad, který by chtěli zvrátit. „Naší nejlepší šancí je zvolit vládu, která zastaví brexit,“ řekla pro Sky News předsedkyně liberálů Jo Swinson. S tou by pravděpodobně spolupracovali i zelení a Skotská národní strana, která pro Skotsko požaduje „právo na svůj vlastní osud“. Naopak nepřekvapivě silně pro dokončení dohody o brexitu se vyslovila Strana pro brexit Nigela Farage. 

Skutečnou otázkou však zůstává, jaké téma považují za rozhodující britští voliči. Podle posledního průzkumu pro britskou BBC zůstává od minulého roku pro většinu obyvatel rozhodujícím tématem otázka brexitu. Tu následuje reforma britského zdravotnického systému, kriminalita, ekonomika a migrace. 

reklama

reklama