Britský Iron Man zahynul při seskoku

Dr. Angelo Grubisic, vědec z Univerzity v Southampton, který mimo jiné pracoval i pro NASA, zahynul při seskoku v Saudské Arábii.
wingsuit
wingsuit
Jonathan Francis/Unsplash

reklama

Osmatřicetiletý letecký inženýr přišel o život na blízkém východě jen měsíc poté, co byl svou univerzitou korunován britským titulem „Wingsuit champion“ (wingsuit - aerodynamický oblek pro létání).  

 

 

Grubisic také založil projekt Icarus, kde se spolu s ostatními letci snažil pokořit světové rekordy ve „wingsuit“ létání a zároveň zvyšovat bezpečnost obleků.

 

 

Byl popisován jako „extrémně talentovaný“ a velmi oblíbený u svých studentů. Jeho rodina ve svém dnešním vyjádření řekla, že Grubisic „ztratil život během toho, co miloval nejvíc na světě“.

S americkým Úřadem pro letectví a kosmonautiku spolupracoval na vývoji nových leteckých pohonů.

 

Wingsuit flying je založen na zvětšení plochy letce a tím i zvýšení vztlaku pomocí speciální výstroje. Občas se jim také říká veverčí obleky, protože připomínají vakoveverky, používající v podstatě stejný systém pro své dlouhé skoky. Pro přistání pilot používá padák.

Oproti tomu Flyboard je v podstatě dron, na kterém stojí sám pilot. Tento kluzák se ve vzduchu udržuje pomocí motorů, které usměrňuje buď silný proud vody, anebo vzduchu (Flyboard air). Takový kluzák byl k vidění například na nedávné vojenské přehlídce ve Francii.

reklama

reklama