Britský ministr pod palbou kritiky: Svým výrokem uškodil Britce vězněné v Íránu

O tom, co všechno může způsobit neopatrný výrok šéfa diplomacie, se přesvědčila Britka Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová. Ta si v Íránu odpykává pětiletý trest za údajnou špionáž. Jenže poté, co britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že vězněná žena v Íránu „jen vyučovala žurnalistiku“, čelí Britka dalším obviněním. Ve vězení tak nově může strávit až 10 let.

Případ britské občanky, kterou loni pro údajnou protistátní činnost zatkly a uvěznily íránské úřady, projednával minulou středu zvláštní výbor britského parlamentu. Přítomen byl pochopitelně také šéf diplomacie Boris Johnson. „Když se podíváte, co tam Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová dělala, tak prostě jen učila lidi žurnalistiku,“ pronesl před poslanci ministr zahraničí. Tím ale podle odborníků vězněné Britce příliš nepomohl, ba naopak.

Problém je v tom, že Ratcliffeová, která v době svého zatčení pracovala pro charitativní organizaci, celou dobu Íráncům tvrdila, že je v perské zemi pouze na dovolené u rodiny. Neoficiální výuka žurnalistiky je navíc podle íránského práva trestný čin, píše server Politico. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a Britka už čelí dalším obviněním z protistátní činnosti. Hrozí ji dalších pět let.

„Jeho (Johnsonovo) prohlášení dokazuje, že Nazanin navštívila zemi kvůli něčemu jinému než dovolené. Měsíce nám tvrdili, že Nazanin je pracovnice britsko-íránské charity a že byla jen na návštěvě u rodiny, když byla zatčena. Výrok pana Johnsona vrhl na případ nové světlo,“ uvedla v pondělí íránská Rada pro lidská práva, která je součástí íránského soudního systému.

Podle Ratcliffa je mezi výrokem Borise Johnsona a tím, že jeho žena čelí dalšímu obvinění, „přímá souvislost“, píše deník The Times. Žena tak pravděpodobně přijde o možnost dřívějšího propuštění. Navíc podle svého mažela vše velice těžce nese. Přes měsíc prý byla držena na „odporné, malé samotce“, což ji téměř dohnalo k sebevraždě. „Cítím se strašně. Nechci toto místo opustit s nějakou mentální poruchou. Jsem na pokraji nervového zhroucení. Není divu, že mi vypadávají vlasy,“ svěřila se svému manželovi.

Na Johnsona se snesla kritika ze všech stran

„Boris Johnson musí ještě před začátkem nového procesu zjednat nápravu,“ apeluje Ratcliff na ministra zahraničí. A není sám. K napravení „závažné chyby“ ho vyzvala také ředitelka Nadace Thomsona Reuterse, pro kterou Britka před svým uvězněním pracovala. Charitativní organizace rovněž vyvrátila, že by pro ni Ratcliffeová vykonávala nějaký úkol v Íránu, protože v této zemi neoperuje a nevyučuje novináře ani jinde na světě.

Nabízí se tak otázka, proč Boris Johnson něco takového vůbec říkal. Své vysvětlení pro to má Mike Gapes, labouristický poslanec a člen výboru pro zahraniční záležitosti. „To je typický Boris Johnson, řekne vše, co mu slina na jazyk přinese. Jako ministr zahraničí byste měl svá slova pečlivě vážit, protože mohou mít značný dopad. Nemyslím si, že je Johnson člověkem na svém místě,“ uvedl pro The Times.

Sám Johnson už uznal, že jeho výrok nebyl nejvhodnější. Podle mluvčího chtěl ve skutečnosti „odsoudit íránské stanovisko, podle nějž je špatné vzdělávat budoucí novináře“. Ministr nechtěl naznačit, že by se Ratcliffeová na něčem takovém podílela, dodal mluvčí. Britský šéf diplomacie rovněž oznámil, že v následujících týdnech Írán navštíví a bude tam osobně jednat i o propuštění vězněné Britky.

Tagy: