Britský ministr vnitra podepsal vydání Assange do USA. Konečné rozhodnutí bude na soudu. Je Assangeovo uvěznění hrozbou pro svobodu médií?

„Je právem za mřížemi. Žádost o vydání do Spojených států amerických bude zítra u soudu, ale včera jsem podepsal vydávací příkaz a potvrdil ho a zítra půjde příkaz k soudu,“ uvedl Sajid Javid ve čtvrtek pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4. „Toto rozhodnutí je finálně na soudech, ale důležitý aspekt je i na ministru vnitra a já chci vidět, že spravedlnost bude vždy vykonána a máme legitimní žádost o vydání, takže jsem ji podepsal, ale konečné rozhodnutí je nyní na soudech,“ doplnil.
Rozhodnutí britského ministra vnitra tak otvírá možnost pro britský soud, aby poslal Juliana Assange do USA. V USA je obviněn ze získávání a publikování utajovaných informací a spiknutí za účelem proniknutí ("hacknutí") do vládního počítače. Assange si nyní odpykává padesátitýdenní trest ve Velké Británii poté, co strávil sedm let na ekvádorské ambasádě v Londýně, aby se vyhnul toho času vydání do Švédska, kde byl původně stíhán pro podezření ze znásilnění.
Thomas Garner, právník ze společnosti Gherson Solicitors zaměřený na vydávání, prohlásil, že Javidovo potvrzení bylo „důležitým - byť pouze procedurálním krokem“ pro zahájení vydávacího procesu. Očekává, že soud stanoví předběžný harmonogram procesu vydávání a ten může podle něj trvat ještě několik měsíců.
Bývalý šéfredaktor deníku The Guardian Alan Rusbridger má za to, že americké úsilí uvěznit Assange za špionáž je vážnou hrozbou pro svobodu médií.
Podle Rusbridgerova komentáře v Guardianu zahrnuje obžaloba proti Assangeovi tři elementy – přičemž každý z nich se snaží kriminalizovat činnosti, které novináři běžně dělají v rámci získávání a následném zveřejňování informací od svých zdrojů nebo whistleblowerů.
Assange je obviněn z pokusu přesvědčit zdroj k prozrazení dalších, ještě tajnějších informací, což podle komentátora dělá většina novinářů. Dále je obviněn z jednání, které je na první pohled opět běžnou novinářskou praxí, totiž ochrana svého zdroje a utajení jeho identity. Pokud tohle Assange dělal, je to podle Rusbridgera jedině dobře, co se řemesla týká. A nakonec je obviněn z opakovaného publikování materiálů, které „mohou poškodit národní bezpečnost USA“.