Britští hasiči se po letech distancují od svého maskota. Není inkluzivní a genderově vyvážený

Hasičská a záchranná služba v britském hrabství Lincolnshire jako první vůbec ze svých reklamních materiálů stáhne oblíbenou animovanou postavičku Hasiče Sama ze stejnojmenného televizního seriálu pro děti. Důvodem je jeho genderová nevyváženost. Krok přichází také po stížnostech, že Sam není inkluzivní. Informoval o tom server The Sun.
Hasič Sam a dvě postavičky hasicích přístrojů
Hasič Sam a dvě postavičky hasicích přístrojů
@GlobalsNewsroom / Twitter

reklama

Síť hasičských a záchranných sborů v hrabství Lincolnshire (Lincolnshire Fire and Rescue service) stáhla postavičku Hasiče Sama coby „maskota“ ze svých reklamních materiálů, protože je příliš mužný a odrazuje ženy od toho, aby se přidaly k hasičům. „Neodráží inkluzivní povahu Lincolnshire Fire and Rescue,“ píše se mimo jiné v mailu adresovaném jednotlivým stanicím.

Oživlé hasičské přístroje na scénu!

Hasiče Sama sbory nahradí postavičkami hasicích přístrojů - Freddym, Filbertem (údajně mužského pohlaví) a Penelope (ženského pohlaví). Podle některých občanů hrabství se však jedná o směšné rozhodnutí.

„Hasič Sam pracuje pro požární službu a jmenuje se Sam. Co dalšího potřebují, aby zahrnoval?“ ptá se třeba grafický designér Joe Carter z Lincolnu. „Pak přemýšlíte, zda naši hasiči pracují v reálném světě.“

„Myslel jsem, že jsou to barevné žáby,“ uvedl zase Bob Harrison ze stejného města a podle pracovníka pobřežní stráže Davida Richarda vypadají jako „obří mužské antikoncepce“.

Přejmenování seriálu dříve podporoval i londýnský starosta

Naopak oblastní ředitel hasičské služby Les Britzman uvedl, že hasiči i obyvatelé vyjádřili obavy, že Hasič Sam sbory náležitě nereprezentuje. „Je pro nás důležité, aby se na našich dnech otevřených dveří a komunitních akcích nikdo necítil vyloučen, a proto jsme přijali toto rozhodnutí.“ Rozhodnutí podpořil i tajemník tamní Unie hasičských sborů Richard Wright.

Hasič Sam
Autor: @MyLadyCaroline / Twitter Hasič Sam

Hasič Sam je oblíbenou animovanou dětskou postavičkou televizního seriálu od osmdesátých let, kdy ho vytvořili dva londýnští hasiči. Seriál v současné době zahrnuje také zdravotně postižené charaktery a etnické menšiny a součástí jeho týmu z velšské vesnice Pontypandy je již dlouho ženská hasička Penny Morrisová.

Tváří v tvář genderovým požadavkům už Hasič Sam čelil v roce, kdy kampaň na přejmenování seriálu podpořil i londýnský starosta Sadiq Khan.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!