Britští poslanci schválili brexitovou dohodu. V lednu by měla Británie opustit EU

Britští poslanci dnes schválili ve druhém čtení prováděcí zákon o brexitu. K finálnímu hlasování by mělo dojít v lednu. Následně budou mít Britové 11 měsíců na vyjednávání o tom, jaký bude jejich budoucí vztah se státy EU.
Britští poslanci schválili brexitovou dohodu. V lednu by měla Británie opustit EU
Britští poslanci schválili brexitovou dohodu. V lednu by měla Británie opustit EU
profimedia.cz

reklama

Britší poslanci odhlasovali zákon o provedení brexitové dohody, kterou vyjednal Boris Johnson. Pokud se nic nezmění, opustí Velká Británie Evropskou unii v lednu.

Následně bude probíhat jedenáctiměsíční období, kdy se budou vyjednávat jednotlivé dohody, které budou definovat vztah Velké Británie se státy Evropské unie. Britové budou muset v přechodném období stále dodržovat zákony EU, nebudou už se ale podílet na jejich vytváření.

Lídr opozičních Labouristů, kteří v předčasných volbách ztratili desítky křesel, řekl, že existuje „lepší a férovější cesta“, jak opustit Evropskou unii. Svým poslancům doporučil, aby hlasovali proti, informovala BBC.

Je brexit definitivní?

Následujících jedenáct měsíců po lednu bude klíčových. Ačkoliv Boris Johnson zvítězil s většinou ve volbách a následně se mu tak povedlo prohlasovat brexitovou dohodu, v roce 2020 bude muset zapracovat na dokumentech o klíčových vazbách s pevninskou Evropou.

Britský deník The Guardian upozorňuje na možná úskalí. Někteří odborníci totiž tvrdí, že nelze vše v průběhu stanoveného časového období stihnout. V takovém případě by mohla Velká Británie požádat EU o prodloužení vyjednávání na jeden až dva roky.

Po oficiálním opuštění Evropské unie na konci ledna bude mít Johnson měsíc na představení témat, o kterých bude chtít jednat. Prioritami by měl být obchod, bezpečnost a rybaření.

Pokud by se ale vše stihlo včas, Velká Británie by definitivně opustila Evropskou unii v příštím roce - čtyři roky po referendu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!