„Brněnský zázrak“ přitáhl pozornost světa. O úspěchu českých lékařů informují média daleko za hranicemi ČR

Včera se médii bleskově roznesla zpráva o tom, že se lékařům z Fakultní nemocnice v Brně podařilo po rekordně dlouhou dobu udržet životní funkce u těhotné ženy s mozkovou smrtí. Letos na jaře utrpěla krvácení do mozku. Lékaři ji však udrželi naživu a díky tomu bylo v polovině srpna možné, aby žena přivedla na svět dítě, které v době selhání mozku už šestnáct týdnů čekala.

Jak už v úterní tiskové zprávě uvedl mluvčí brněnské nemocnice Pavel Žára, podobných případů se po světě stalo pouze několik. Brněnský úspěch proto okamžitě přilákal pozornost médií po celém světě. Většina z nich zprávu převzala od agentury AP. Někteří ji následně doplnili o podobné případy z vlastních zemí. O „brněnském zázraku“ informovala například média z Německa, Nizozemska, Litvy, ale i z USA, Latinské Ameriky nebo dalekého Nového Zélandu.

Australský Herald Sun v článku mimo jiné vzpomíná na podobný případ z Brna, kdy se v lednu 2016 podařil porod dítěte, přestože byla matka v kómatu.

Portugalský zpravodaj Jornal da Madeira připomněl jméno Catarina Sequeira. Tato šestadvacetiletá portugalská atletka, které mozek přestal fungovat po astmatickém záchvatu, byla letos udržována na přístrojích po dobu 56 dnů, než se narodil její syn Salvador. Šlo o druhé portugalské dítě narozené tímto způsobem. První případ se v Portugalsku stal už v roce 2016.

Novozélandský New Zealand Herald se zase zmiňuje o etické a morální stránce věci. Cituje ze sociálních sítí, kde si lidé kladou otázku, kdo má rozhodovat o tom, zda těhotná žena zůstane napojena na přístrojích, nebo ne.

O úspěchu českých lékařů informoval také britský Daily Mail.

Mexická televize Uno TV společně s deníkem El Imparcial:

Renomovaný americký list The Washington Post:

Německé Deutsche Welle:

Tagy: