Brno investuje 120 milionů do sociálních bytů. Město tím bojuje s bytovou nouzí

Hlavní moravské město je průkopníkem sociálního bydlení, kterým už v minulosti pomohlo desítkám rodin z nouze. Využívá k tomu byty, které vlastní a pronajímá je potřebným za nižší ceny. Brno má kromě toho také projekty společného bydlení pro mladé i seniory.
ilustrační foto
ilustrační foto

reklama

Tři domy, které má Brno ve svém vlastnictví, plánuje tamní vedení zrekonstruovat a poskytnout sociálně slabším obyvatelům. Snaží se tím navázat na úspěšné projekty z dob minulého vedení města.

Projekt cílí na obyvatele, kteří jsou v bytové nouzi. Může se jednat o lidi bez domova, seniory, lidi se zdravotním postižením, rodiny z azylových domů nebo o ty, kteří se zkrátka ocitli v obtížné životní situaci.

Pro část domácností jsou vyčleněni také sociální pracovníci, kteří poskytnou potřebným podporu a budou jim asistovat. Zbytek bytů bude sloužit jako „startovní čára“ pro mladé páry nebo rodiny, které by jinak měly problém platit vysoké ceny nájmů.

Město tak plní své sliby z minulého roku. Pilotní projekt předchozího vedení totiž nová koalice zařízla, když se na něj po jeho skončení nerozhodla navázat stejným programem. To se stalo terčem kritiky ze strany jeho tvůrců, hnutí Žít Brno.

Vedení města tehdy argumentovalo tím, že se jednalo pouze o pilotní projekt, který měl předem naplánovanou životnost a že má v plánu nové projekty na zabydlování lidí v nouzi – jako například tento.

Nově vybrané byty jsou momentálně v nevyhovujícím stavu a musí projít rekonstrukcí. V jednom z domů vznikne dokonce nadstavba, díky které přibudou další tři bytové jednotky. Celkem bude přestavba stát asi 120 milionů korun, téměř 30 milionů pokryjí evropské dotace.

24 tisíc Čechů je bez domova, jako možné řešení se ukázalo sociální bydlení

24 tisíc Čechů je bez domova, jako možné řešení se ukázalo sociální bydlení

„Sociální Brno“ v době krize

Projekt „Rapid Re-Housing“, který pomohl v rychlém časovém období zabydlet 50 brněnských rodin v nouzi do sociálních bytů s nižším nájmem, vyhrál prestižní mezinárodní ocenění. Nápad, který našel inspiraci v zahraničí, začaly následně přebírat další česká města – například Praha, Liberec nebo Teplice.

Mezi zabydlené patří i paní Ludmila, která patří se svým partnerem a dvěma dětmi mezi 420 rodin, které byly v rámci projektu osloveny. Z ubytovny se nakonec mohla přestěhovat do jednoho ze sociálních bytů.

„Já jsem byla úplně šťastná. Ještě doteď mám schovanou tu obálku,“ komentovala ve videu hnutí Žít Brno situaci, kdy ji magistrát vybral mezi 50 šťastných rodin. 

Na začátku června představilo město další z projektů, tentokrát zaměřený na seniory. Ti mají možnost žít společně v rekonstruovaných městských bytech. Celkem tím Brno pomohlo zvládat nájem téměř třicítce důchodců. „Soukromí vlastního pokoje a zároveň společnost dalších vrstevníků,“ zní motto programu. Penzisté nemusí trpět samotou, ale zároveň mají dost vlastního prostoru.

Důchodci jsou stále chudší

Důchodci mají problém platit rostoucí nájmy. Potřebujeme zákon o dostupném bydlení, říká Maláčová

Dalším krokem Brna v zabydlování byl loňský pilotní projekt Symbios. Ten představil sdílené bydlení pro mladé dospělé, kteří čerstvě započali cestu z dětského domova, spolu s vysokoškoláky v bytech 2+1. Tvůrci se inspirovali ve Vídni.

Pro děti z „děcáku“ je složité postavit se na vlastní nohy, vysokoškoláci zase mohou mít problém platit nájem. Podle Platformy pro sociální bydlení opustí každý rok 1000 osob dětský domov. Pravděpodobnost, že upadnou do bezdomovectví, je 50 %.

Podle výpočtů platformy bylo v Brně v roce 2018 v bytové nouzi 570 rodin s dětmi. Patří tak mezi vůbec nejrizikovější česká města. Celkem zpráva hovoří o téměř 70 tisících rodinách v nouzi po celé republice.

Brno celkem vlastní skoro 30 tisíc bytů, většina je ale ve správě 29 městských částí. Pro sociální účely město využívá asi dvě stovky z nich.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!