Brzy na silnicích uvidíme novou značku. Bude varovat před jízdou v protisměru

Jedete po dálnici a najednou se proti vám vyřítí auto - tak přesně takových případů se podle policie odehraje na českých dálnicích hned několik stovek. Ministerstvo dopravy se tedy rozhodlo s tímto hrozivým číslem něco udělat. Pomoci by měly nové značky.
18. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: BRZY NA SILNICÍCH UVIDÍME NOVOU ZNAČKU, KTERÁ BUDE VAROVAT PŘED JÍZDOU V PROTISMĚRU
18. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: BRZY NA SILNICÍCH UVIDÍME NOVOU ZNAČKU, KTERÁ BUDE VAROVAT PŘED JÍZDOU V PROTISMĚRU

reklama

Protisměr na dálnici je jasně označený jednosměrkou, přesto se ale stává, že jí řidiči tak nějak přehlédnou a do protisměru vjedou.  „Jen v roce 2017 jsme celkem zaznamenali 321 případů, kdy byla nahlášena jízda v protisměru. V letošním roce už jich máme za prvních 7 měsíců 170,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Nejčastější příčinou bývá ztráta orientace, nevěnování se řízení, únava. Velmi často pak do protisměru zamíří senioři nebo řidiči pod vlivem léků či alkoholu. Situace by ale měla zlepšit novinka, se kterou přichází ministerstvo dopravy. „Chceme dát takovou značku poslední varování výstrahy, která bude ještě větší,“ upřesnil pověřený ředitel Besipu Tomáš Neřold.

17. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: DOPRAVCI BOJUJÍ O KRAJE

Boj o železnice: Kde budou i nadále regionální dopravu zajišťovat České dráhy?

Jak bude značka vypadat?

Podobnou jako je v některých evropských zemích. Například Německo, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko nebo Slovensko mají na svých silnicích reflexní varovnou desku, kde je velký kruh značky pro jednosměrku a výrazný nápis doplněný znakem vztyčené dlaně na znamenání zastavit. České úřady ale chtějí mít na nové značce místo nápisu „Stop“ varování „Pozor jste v protisměru“ a chybět má zmiňovaná ruka.

S něčím takovým ale rozhodně nesouhlasí ředitel dopravní policie. „Jsme tranzitní zemí. To znamená, že by měla být srozumitelná i pro zahraniční řidiče a taktéž si myslíme, že toto provedení poměrně výrazně zaujme pozornost toho řidiče. Není to prostě běžná značka,“ uzavřel ředitel dopravní policie. Novou značku bychom mohli na silnicích vídat už od příštího roku. Otázkou ale je, které provedení.

reklama

reklama