Bude Česko Bruselu vracet dotace pro Agrofert? Podle auditu může jít skoro o půl miliardy

Česká republika má vrátit 451 milionů korun z unijních dotací, které byly přiděleny firmě Agrofert. Vyplývá to ze závěrů auditní zprávy Evropské komise, které získal Deník N. I přesto, že premiér Andrej Babiš vložil Agrofert do svěřeneckých fondů, je podle komise stále jejím konečným vlastníkem, a má tak zájem na úspěchu společnosti. Opozice požaduje zveřejnění auditu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová to ale odmítá s tím, že jde o důvěrné informace.
Andrej Babiš
Andrej Babiš

reklama

„Babiš je stále konečným vlastníkem holdingu Agrofert a od února 2017 také dvou svěřenských fondů, které přímo ovládá a má přímý ekonomický zájem na úspěchu holdingu,“ cituje Deník N část závěrečné zprávy Evropské komise. Podle ní byly prý neoprávněně vyplaceny Agrofertu všechny dotace po 9. únoru 2017. Právě tehdy začal v Česku platit nový zákon o střetu zájmů, tzv. lex Babiš.

Finální zpráva je podle informací serveru Neovlivni.cz téměř totožná s původním zjištěním auditu, který Evropská komise doručila do Česka už před prázdninami. „Je tam uvedena stoprocentní korekce kvůli střetu zájmů. Další částky se týkají chybných dotací například pro Lovochemii, lihovarnický podnik Ethanol Energy a Cereu a slavnou inovační linku na toastový chleba Penam,“ citoval server zdroj obeznámený s auditem.

Společnost Agrofert se k auditu příliš vyjadřovat nechtěla. „Nemáme žádné informace, víme o doručení auditu do České republiky jen z médií. Primárně jde o věc mezi státem a Evropskou komisí. Jsme však dotčenou osobou, jak nám již dříve potvrdila Evropská komise, proto zašleme na MMR dopis, kde požádáme, aby nám ministerstvo dokument poskytlo, abychom jej mohli prostudovat a případně hájit svá práva," uvedl pro ČTK mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Sám Babiš v minulosti opakovaně tvrdil, že se ve střetu zájmů necítí a o Agrofertu mluví jako o své bývalé firmě.

Premiér Andrej Babiš

Opozice chce projednat zprávu o Babišově střetu zájmů ve Sněmovně. Piráti podávají žalobu

Opoziční poslanci požadují, aby české úřady zprávu Evropské komise o premiérově střetu zájmů zveřejnily. Vadí jim také, že Babiš nejprve tvrdil, že se nejedná o finální závěry. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že má Česká republika 60 dní na vyjádření se ke zprávě. Audit je podle Dostálové opatřen nápisem „důvěrné“ a z toho důvodu nemůže být zveřejněn do té doby, než budou vyřízeny všechny náležitosti.

Strany ODS, Piráti, TOP 09, STAN a KDU-ČSL prosadily, že se o auditu bude ve čtvrtek dopoledne debatovat na plénu Sněmovny. „Sněmovně navrhneme usnesení, které zaváže vládu k tomu, aby vymáhala peníze za neoprávněně získané dotace po firmách, které je čerpaly. Chceme dostat záruky, že 0,5 miliardy nebudou platit čeští daňoví poplatníci,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Piráti se rozhodli podat žalobu na neznámého pachatele v souvislosti s tím, že české úřady vyplácely dotace firmě Agrofert, kvůli které se řeší Babišův střet zájmů. Podle Pirátů mimo jiné dochází k ovlivňování dotační politiky. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

reklama

reklama