Bude mít turecká provincie Batman tvar netopýra? Bizarní kampaň žádá změnu hranic

Málokdo asi ví, že na východě Turecka leží provincie, která má shodné jméno jako jeden z nejslavnějších komiksových hrdinů – Batman. V posledních dnech se ale turecký Batman dostává do celosvětového povědomí. Důvodem je originální petice, která požaduje změnu hranic provincie tak, aby území mělo tvar shodný se znakem komiksového hrdiny.
Takhle by měly nově vypadat hranice provincie Batman
Takhle by měly nově vypadat hranice provincie Batman
Change.org

reklama

Bizarní kampaň odstartovala přibližně před dvěma týdny a petici za změnu hranic zatím podepsalo okolo 23 tisíc lidí. Organizátor akce Kemal Atakan Kirca slibuje, že petici odešle guvernérovi provincie. „Chtělo to tu nějakou změnu. Můžeme začít se změnou hranic, aby to bylo trošku více reálné,“ vysvětlil Kemal podle listu Daily Mail.

Nápad se zalíbil i v zahraničí a na stránkách kampaně se to jen hemží podpůrnými komentáři. „Let’s make Batman great again,“ parafrázuje heslo amerického prezidenta Donalda Trumpa jeden z pisatelů. „Miluju Batmana a myslím, že nic podobného by se už nemuselo opakovat. Chci být součástí historie,“ píše například další.

Žaloba na Warner Bros nevyšla

Je nepravděpodobné, že by se něco podobného podařilo realizovat. Provincie, která má 600 tisíc obyvatel, se ale opět alespoň na chvíli dostane do hledáčku světových médií. Tam v souvislosti se svým názvem, který je odvozen od staré turecké jednotky váhy, není poprvé. Například v roce 2008 chtěl starosta stejnojmenného města žalovat americké studio Warner Bros za to, že ve svých filmech Batman začíná a Temný rytíř použilo název „Batman“, aniž by městu nebo provincii zaplatilo honorář.

Žaloba se nakonec ale nekonala. Vyšlo totiž najevo, že postava Batmana vznikla už v roce 1930, zatímco provincie o celých 20 let později.

reklama

reklama