Bude nám umělá inteligence diagnostikovat nemoci a jejich příznaky? Vědecká studie to naznačuje

Podle studie evropských vědců prezentované tento měsíc na mezinárodní kardiologické konferenci v Lisabonu dokáže už nyní umělá inteligence vypočítat lépe než lidé potenciální rizika úmrtí člověka. Počítačový algoritmus dokázal podle vědců identifikovat rizikové vzorce u pacientů, kteří zemřeli na infarkt, s devadesáti procentní přesností, uvedla agentura DPA.
Ilustrační foto: lékař v ordinaci
Ilustrační foto: lékař v ordinaci
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Posouzení rizika úmrtí je běžná, i když trochu morbidní lékařská praxe, kdy doktoři využívají hodnocení rizika úmrtí k určení vhodného způsobu následné léčby. Cílem studie bylo nastínit, že počítač dokáže identifikovat mnohem více rizikových faktorů v rámci onoho hodnocení rizika (risk score) než člověk.

Strojové učení zdokonaluje umělou inteligenci

V rámci výzkumu vědci pracovali se strojovým učením, což je v podstatě páteř umělé inteligence a vlastně předává údaje a data počítači, který následně naučí dát všechny informace dohromady – třeba v souvislosti s možným rizikem srdečních onemocnění.

Vědci v rámci studie pracovali s 950 pacienty s bolestí na hrudi. Poslali je na typické testy pro zjištění onemocnění jejich koronárních tepen. Bylo zjištěno 85 různých proměnných založených na testech pacientů a jejich všeobecných zdravotních záznamech. Vědci se k pacientům vrátili po šesti letech, po kterých bylo v této skupině evidováno 24 infarktů a 49 dalších úmrtí.

Vyvracíme mýty o zdraví: Jak poznat skutečný infarkt a proč je důležité hned po něm cvičit?

Vyvracíme mýty o zdraví: Jak poznat skutečný infarkt a proč je důležité hned po něm cvičit?

Umělá inteligence se naučila rozpoznávat rizikové faktory

„Opakovanou analýzou 85 proměnných u 950 pacientů se známými šestiletými výsledky počítačový algoritmus zjistil, jaká je interakce mezi uvedenými daty. Poté identifikoval vzorce zjišťující souvislost variabilních proměnných se srdečním infarktem s více než devadesátiprocentní přesností,“ píší autoři ve studii.

Podle autorů studie by tato zjištění, pokud se je podaří ověřit, mohla lékařům pomoci zlepšit identifikaci rizikových faktorů u pacientů a tedy i následnou léčbu. „Tyto pokroky jsou daleko za tím, co bylo doposud v medicíně učiněno, a ohledně hodnocení rizika a výsledků musíme být opatrní,“ uvedl Luis Eduardo Juarez-Orozco z PET Centre ve finském Turku.

Reklama
Reklama