Bude Turecko měnit hranici svého bezpečnostního pásu v Sýrii?

Syrská tisková agentura přichází se zprávami o osvobození částí připadajících jihozápadu a severozápadu města Aleppo. Je to poprvé od roku 2012, kdy se režimu Asada podařilo získat kontrolu nad tímto územím. Státní televize vysílala zprávu, že všechny vesnice na západ od Aleppa jsou osvobozené.
oslava osvobození částí regionu u Aleppa
oslava osvobození částí regionu u Aleppa
foto AP

reklama

Je to součástí velké syrské ofenzivy proti poslednímu velkému útočišti islamistů podporovaných Tureckem na severozápadě země. Ofenziva donutila stovky tisíc lidí opustit své domovy.

V současnosti můžeme konstatovat, že mimo těchto bojů na severu Sýrie je v zemi klid až na enklávu Chán Šajchún zcela na jihu provincie Idlib na severozápadě Sýrie. Znamená to, že syrská armáda se více blíží k turecké hranici. Otevřela také pro civilisty humanitární koridory, ale údajně teroristické skupiny, jako je například Hayat Tahrir Al-Sham, jim násilím brání dospět k těmto koridorům.

Situace je pro Turecko zkomplikovaná nejen postupem syrské armády, ale také tím, že Fronta národního osvobození, kterou podporuje, uvnitř sebe spojuje různé militantní skupiny, které navíc mezi sebou bojují většinou kvůli obchodu se zbraněmi. To je důvod přesunu stále většího počtu tureckých vojáků a techniky do Sýrie k udržení linie, kterou si Turecko stanovilo. Mezitím zkouší problém řešit s Ruskem diplomaticky, neboť zatím nechce jít do otevřeného konfliktu se syrskou armádou. Server Al-Monitor dokonce píše o možném posunu turecké linie.

Turecko posiluje svoji armádu v Idlibu

Sýrie bodem sváru mezi Ruskem a Tureckem. Požádejte o pomoc NATO, vysmála se Zacharovová Erdoganovi

Situace se o víkendu v Mnichově stala hlavním bodem jednání na mírové konferenci mezi ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a Mevlutem Cavusogluem. Oba politici přiznali složitost v jednání: „Máme velmi dobré vztahy s Tureckem, ale to neznamená, že se musíme na všem dohodnout," řekl Lavrov. Podobně turecký ministr: „Rozdíly v názorech v Sýrii by neměly mít vliv na vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Situace v Idlibu neovlivní dohodu S-400.“

Obě země stojí v Sýrii proti sobě. Dnes jedná turecká delegace v Rusku, jak své rozdílné pohledy na Sýrii usměrnit. Ví se, že Erdogan stanovil limit do této středy a uvedl, že je připraven zahájit vojenskou akci proti syrské armádě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!