Budeme nadále platit koncesionářské poplatky?

Koncem října poslanci schválili po ve velké debatě plné sporů výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za rok 2016. Přitom Sněmovna doporučila Radě ČT, aby při schvalování rozpočtu televize na příští a další roky důkladně a s péčí řádného hospodáře prověřovala jednotlivé nákladové položky za účelem efektivního využití peněz získaných od koncesionářů.
sledování televize
sledování televize
koláž TV Prima

reklama

V souvislosti s tím se rozvířila debata o placení koncesionářských poplatků a tato „televizní“ debata bude ve Sněmovně pokračovat v lednu. Přinášíme názory jednotlivých politiků z různých stran, ze kterých je jasné, kudy debata může být vedena a zda má zrušení poplatků šanci.

Například Václav Klaus (Trikolora) chce předložit zákon, který by zavedl dobrovolnost koncesionářských poplatků. Pro podobnost s Kalusovým názorem uvádíme představu Tomáše Panjoka z neparlamentní strany Svobodní, který říká: „Svobodní vidí hlavní problém v podobě úhrady činnosti veřejnoprávních médií z veřejných prostředků a v povinných koncesionářských poplatcích. Ty brání mediální pluralitě. Jsou též příčinou oligarchizace médií, a nikoli její zábranou. Proto Svobodní požadují jejich zrušení.“ Nápravu vidí jako Klaus v dobrovolných poplatcích od lidí, kteří by chtěli její služby využívat.

K dalším obdobným navrhovatelům patří Piráti, kteří ústy svého poslance Tomáše Martínka tvrdí: „Možnost obdarovat tyto instituce má rozšířit možnosti politicky nezávislého financování veřejnoprávních médií, které mohou v budoucnu vést i ke snížení nebo zrušení koncesionářského poplatku.“

O další parlamentní straně - SPD - je známé, že chce do budoucna zrušit poplatky za rozhlas a televizi a již nyní tato strana neúspěšně navrhovala zrušení poplatků pro starobní a invalidní důchodce a samoživitele, kteří pečují o nezletilé dítě.

Dřívější názory ODS byly pro zrušení poplatků. Například bývalý senátor za ODS Petr Bratský byl pro úplné zrušení poplatků: „Občané by měli být odbřemeněni od televizní a rozhlasové daně, která se maskuje a rozmlžuje názvem ´koncesionářské poplatky´.“

Jiný názor má však poslankyně Miroslava Němcová: „Určitě nebudeme podporovat jakoukoliv změnu financování České televize, tedy přechod z koncesionářských poplatků na nějaké vlastnění státní televize a financování nějakou daní nebo podobně, jak chce prosazovat SPD a pravděpodobně i komunisté.“

Proti zrušení je zástupce TOP 09 Miroslav Kalousek, který vždy k tomuto tématu opakuje stejná slova: „Byl by to jeden z kroků, který by vedl k likvidaci plnohodnotné demokracie. Budeme tomu bránit ze všech sil.“

V jedné anketě na toto téma se poplatků zastával Petr Gazdík ze STAN: „To by jistě dezinformační servery zaplesaly a jejich snaha o vymývání hlav by byla efektivnější. Česká televize a Český rozhlas, nezávislé na penězích kohokoliv, jsou v době hybridní války a dezinformací důležitá média.“ Stejně tak Jan Bartošek z KDU-ČSL: „Říkám, že nezávislost České televize nebo veřejnoprávních medií je dána právě těmito poplatky a zákonem a je vyžadována jejich nestrannost.“

Premiér Andrej Babiš (ANO) je nakloněn kompromisu: „Pro důchodce, zdravotně postižené, samoživitelky a další málomajetné skupiny o tom můžeme uvažovat.“

Jan Hamáček (ČSSD) není pro zrušení poplatků, ale podle jeho slov „na hospodaření České televize by mohl dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad.“ Tento jeho názor na kontrolu ČT prostřednictvím NKÚ sdílí řada politiků a zdá se být proto možným kompromisem.

Diskuze poslanců k poplatkům bude asi opět ostrá, neboť se budou setkávat také s tím, že se bude mluvit nejen o jejich existenci, ale také o možném jejich zvyšování. Není to dlouho, kdy generální ředitel Českého rozhlasu zatím neúspěšně požadoval zvýšení poplatku ze 45 na 50 Kč. ČRo prosazoval po roce 2021 indexaci poplatku na inflaci. Příjmy z poplatků tvoří podle Zavorala asi 95 procent rozpočtu Českého rozhlasu.

 

Jak dopadlo hlasování o poplatcích mezi občany?

Na serveru finance.cz můžete hlasovat a zatím výsledky z 25 tisíc hlasujících jsou, že 93 procent hlasovalo pro zrušení, 4 procenta by poplatky nerušila a tři nevědí. Přiznejme, kdo by chtěl dobrovolně něco platit?

Ale pozor! Loni ve Švýcarsku se konalo referendum o zrušení koncesionářských poplatků a světe div se, 71 procent hlasovalo proti jejich zrušení.


Pro rok 2020 budeme platit i nadále a podle zákona se platí 45 Kč za rozhlas a 135 Kč za televizi. Domácnost platí jeden poplatek bez ohledu na počet přijímačů.

reklama

reklama