Budou teď v Rusku létat do vesmíru o sto šest? Manažer, který měl ohrožovat starty kosmických raket, skončil za mřížemi

Pondělní soud v ruské Voroněži poslal na dva roky za mříže řídícího pracovníka, který měl porušit technologická pravidla a ohrozit tak úspěšnost startů ruských kosmických raket. Alexandr Tyčinin měl podle informací ruské agentury TASS „ohrozit zájmy státu a autoritu Ruska jako přední kosmické mocnosti“. Jeho počínání málem stálo život posádku rakety Sojuz.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Kosmická raketa Sojuz se dvoučlennou posádkou byla nucena nouzově přistát, jelikož se potýkala s vážnými technickými problémy. Zajímavé je, že tento problém není první a pravděpodobně ani poslední. S vážnými technickými nedostatky a poruchami se v této oblasti Rusko potýká již dlouhých sedm let.

Jak se zdá, za vším stojí nedbalost, sabotáže a nekázeň. Pracovníci místního závodu včele s Alexandrem Tyčininem porušovali technologickou kázeň při výrobě motorů pro druhý a třetí stupeň nosné rakety Proton. Podle soudu musely být všechny součástky vyrobené v roce 2015 (konkrétně od února do září) zničeny. Tím se zpomalil proces výroby a samozřejmě i zpozdil plánovaný start. Tyčinin jako vedoucí pracovník údajně způsobil státu škodu ve výši v přepočtu kolem 34 milionů korun.

Čeká nás nová éra hvězdných válek?

Rusko tvrdí, že nerozmístí zbraně ve vesmíru jako první. Co tím chce říct?

Rusko si čím dál více uvědomuje, že za technickými problémy můžou stát z velké části právě bojkoty a nekázeň pracovníků. V posledních deseti letech přišlo Rusko o čtyři rakety Proton a ve většině případů v tom měla prsty technická závada.

reklama

reklama