Budoucí „superstát“? Německo a Francie mají dnes podepsat smlouvu o užší spolupráci

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckém městě Cáchy podepíší novou smlouvu o spolupráci, napsala agentura DPA. Podle některých médií by z Německa a Francie mohl hypoteticky vzniknout „superstát“.
Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Emmanuel Macron a Angela Merkelová
@EmmanuelMacron / Twitter

reklama

Smlouva z Cách, o níž se zatím mnoho nenapsalo, zaváže Německo a Francii k posílení spolupráce v oblasti politiky Evropské unie a společné zahraniční i bezpečnostní politiky. Posílena má být rovněž ekonomická integrace.

Ilustrační foto

Německo schválilo možnost volby třetího pohlaví v oficiálních dokumentech

V jednotě je síla

„Jednou zase opět potřebujeme konkrétní a smysluplné integrační projekty, které jasně lidem ukážou, že Evropa dosahuje věcí ve zcela jiné dimenzi a kvalitě než každá země zvlášť,“ uvedl v rozhovoru před schůzkou Wolfgang Schaeuble, současný předseda německého Spolkového sněmu.

Podpis smlouvy připadá na 56. výročí Elysejské smlouvy podepsané v Paříži v roce 1963, která zdůrazňovala úzkou spolupráci těchto dvou zemí ve většině oblastí. Německo s Francií tímto krokem posilují svůj vztah a těsnější integraci v rámci EU v době, kdy Unie řeší řadu problémů a v členských státech se v souvislosti s její kritikou začíná ozývat řada hlasů.

reklama

reklama