Budoucnost inteligentních automobilů? Budou kontrolovat naši pozornost a v případě nouze převezmou řízení

Inteligentní systém zahrnující nejrůznější kamery, chytré bezpečnostní pásy a obrazovky v rámci nového automobilového konceptu vyvinul dodavatel automobilových součástí ZF. Systém má za cíl předejít rušivým vlivům na řidiče a dosáhnout větší bezpečnosti pří řízení vozů, informovala agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

První model má být představen na dubnovém automobilovém veletrhu v Šanghaji. Bude využívat sledovací kameru a další prvky inteligentního kokpitu, aby řidiče chránil před přílišným rozptylováním.

Upozornění cuknutím bezpečnostního pásu

Kamera snímající řidiče kontroluje, jak dlouho se řidič dívá na obrazovku umístěnou na palubní desce. Systém po určité době zobrazí upozornění, aby řidič dával pozor na cestu cuknutím bezpečnostního pásu. Pokud budou oči řidiče i nadále ulpívat na obrazovce, ztmavne, aby ho donutila věnovat pozornost řízení.

Právě palubní obrazovky, které se v posledních letech výrazně zvětšily a zobrazují čím dál více informací, jsou totiž předmětem diskuze z důvodu rozptylování řidičů.

Řidič neposlouchá? Auto převezme kontrolu

Nový koncept počítá i s bezpečnějšími bezpečnostními pásy. Ty mají být pevnější a v případě nouze by měly mít tolik síly, aby dokázaly ve zlomku vteřiny vtáhnout do bezpečnější pozice. To vše i za pomoci speciálních elektrických motorků.

Společnost ZF také vyvíjí systém, který využívá kameru a GPS souřadnice k rozpoznání toho, zda řidič nejede například v protisměru. Řidič je nejprve varováním upozorněn a posléze systém může sám zasáhnout a převzít kontrolu, pokud je to zapotřebí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!