Buďte opatrní! Pátek je na silnicích kritickým dnem

Zfetovaný řidič naboural 1

Poslední pracovní den je pro řidiče rizikový. V první polovině tohoto roku zemřelo na silnicích v ČR 275 osob. Zvyšuje se počet obětí z řad cyklistů a motorkářů.

Za prvních šest měsíců roku 2017 vyšetřovala Policie ČR celkem 57 923 dopravních nehod. Je to o více jak 2 200 případů, než v roce 2016. Naopak obětí dopravních nehod je o 8 méně, než v loňském roce, a to 275 mrtvých. Podle statistik se v počtu obětí dopravních nehod jedná o vůbec nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky.

Nejvíce obětí je z řad cyklistů a motorkářů

Nejohroženější skupinou na silnicích jsou bezesporu cyklisté a motorkáři. Během prvních sedmi měsíců zahynulo na českých silnicích 49 motorkářů včetně spolujezdců a 25 cyklistů. Samotní řidiči motorových vozidel zavinili 1 857 nehod. Cyklisté jsou po motorových vozidlech a lesní zvěři na třetím místě v žebříčku nehodovosti. V jednadevadesáti případech byl totiž viníkem nehody cyklista.

I přes veškerou mediální snahu varovat řidiče před užíváním alkoholu za volantem, asistoval právě alkohol u 141 nehod. „Při preventivních aktivitách věnujeme zvýšenou pozornost právě alkoholu a drogám v silničním provozu. Cílíme nejen na řidiče, ale také na cyklisty, motocyklisty i chodce. Máme letos již řadu prezentací, seminářů a kurzů za sebou. V září nás čeká tradiční Týden bezpečnosti, kdy si to důležité z dopravy opět připomeneme,“ dodává Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

Nejvíce mrtvých na silnicích bylo v Jihomoravském kraji

První půl rok umíralo více lidí v 7 krajích. Mezi ně patří Jihomoravský kraj ( o 14 osob více, než v minulém roce) nebo Plzeňský kraj (o 13 osob). Ústecký, Liberecký, Zlínský nebo třeba na Vysočině se počet obětí v tomto roce také zvýšil.

Naopak k výraznému poklesu mrtvých došlo ve Středočeském kraji (o 23 osob) či na Pardubicku (o 9 osob) a Olomoucku (o 8 obětí).

Příčiny nehod jsou v důsledku alkoholu i nezvládnutí řízení

Nejčastějšími důvody dopravních nehod zůstává nezvládnutí řízení, střet s jinými vozidly, alkohol, ale i nepoužívání reflexních doplňků, když se na silnici pohybujete v roli chodce.

Pátek jako kritický den nejen v Česku

Poslední pracovní den je tím nejkritičtějším pro dopravní nehody. Statistika z Velké Británie dokazuje, že je až o 14% vyšší pravděpodobnost, že budete mít kolizi na silnici právě v pátek. Nejnáchylnější hodina pro nehody je kolem 5- 6 hodiny večerní, kdy se lidé vrací z prací a odjíždí za víkendovým dobrodružstvím. „Ke konci týdne jsme více unavení, i z důvodu vidiny víkendu spěchají řidiči domů nebo pryč z města, a to může vést k tomu, že lidé nevěnují tolik pozornosti situaci na silnici,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Direct Line Car insurance Gus Park. Dodává, že je nesmírně důležité, aby řidiči zůstali ostražití vždy, když se dostanou za volant, a to pro svou bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků dopravního provozu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama