Burzovní firma měla zpronevěřit více než miliardu korun. Lidem slibovala výnosy z investic

Přes 2000 poškozených a zpronevěra více než jedné miliardy korun. Takový případ teď řeší kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Trojice obviněných měla podle nich vylákat z obětí peníze s příslibem jejich zhodnocení na burzách. Místo toho ale všechny svěřené finance utratila.
20.02. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: BURZOVNÍ FIRMA MĚLA ZPRONEVĚŘIT VÍCE NEŽ MILIARDU KORUN. LIDEM SLIBOVALA VÝNOSY Z INVESTIC
20.02. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: BURZOVNÍ FIRMA MĚLA ZPRONEVĚŘIT VÍCE NEŽ MILIARDU KORUN. LIDEM SLIBOVALA VÝNOSY Z INVESTIC

reklama

Drahé nemovitosti, auta, hodinky nebo šperky a cenné kovy. Toho všeho si užívali lidé ze společností J. O. Investment. O tu se teď zajímá policie. Firma totiž měla platit penězi, které jí nepatřily.

„Tato společnost měla nabízet zhodnocení vkladů na burzách především ve Spojených státech amerických, v Asii a v Evropě. Podle našich informací však ke zhodnocování vkladů nedocházelo,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Policisté už obvinili celkem 3 osoby z podvodu. V případě odsouzení jim hrozí až 10 let za mřížemi. Podle internetových diskusí měla společnost lákat na nezvykle vysoké zhodnocení. „Máte někdo informace nebo zkušenosti s touto firmou? Prý zhodnotili o cirka 150 % za 8–9 měsíců. Super výkon,“ napsal jeden z uživatelů na sociální síti.

euro bankovky ilustrace

Evropský účetní dvůr: Snižte rozsah zpronevěr. V EU se denně zpronevěří 30 milionů korun

Firma má podle obchodního rejstříku sídlo v Rybné ulici v centru Prahy. Na místě jsme ale dnes nikoho nezastihli. Stejně neúspěšní jsme byli při pokusu kontaktovat společnost telefonicky. Firma měla ke svým údajným podvodům využívat pyramidové, takzvané Ponziho schéma. To je podle odborníků známé více než 100 let.

„Vyplácí ty zisky na ty, které láká, z peněz těch, kteří přicházejí sousledně v následující řadě. Neustále se vlastně ty peníze točí,“ vysvětluje burzovní a investiční makléř Roman Koděra.

Kriminalisté zatím v souvislosti s případem evidují přes 2000 poškozených. Odhadují ale, že jich zřejmě bude mnohem víc. Pokud se případ zpronevěry týká i vás, můžete volat 158 nebo naši Krimilinku.

Šimon Pilek

reklama

reklama