Bydlení pro mladé má vyřešit půjčka od státu, plánuje vláda

Často diskutované téma rostoucích cen bytů, a tím menší dostupnost bydlení pro mladé občany se nyní snaží řešit vláda v demisi vedená Andrejem Babišem. Pořízení vlastního bytu kromě cen nemovitostí komplikuje také zvýšená regulace v oblasti hypoték. To má vyřešit nový program podpory bydlení mladým.
Klára Dostálová
Klára Dostálová
Facebook/ANO

reklama

Program by se podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (nestr. za ANO) mohl rozjet během letošního léta. Podle vyjádření ministryně by si lidé na nákup či stavbu domu mohli půjčit až dva miliony korun. U bytů je hranice 1,2 milionu.

Nejrychleji rostly ceny nemovitostí v posledních letech ve velkých městech. Například v Praze se vyšplhaly na 90 až 100 tisíc korun za metr čtvereční. Růst cen bytů se v posledním čtvrtletí loňského roku sice zpomalil ve srovnání s některými evropskými státy, nicméně i přesto se podle statistik Eurostatu Česko drželo na pátém místě, co se výše růstu týče.

Mladým lidem nepomáhala ani situace kolem úvěrů na bydlení. Česká národní banka ukončila intervenční režim a doporučila komerčním bankám omezit poskytování hypotečních úvěrů. Zpřísnění podmínek bere spoustě lidem možnost zajistit si vlastní bydlení. Lze tak očekávat, že se toto téma bude stávat čím dál více politickým.

Podporu na bydlení by mohli dostat lidé do 36 let

Návrh ministerstva pro místní rozvoj počítá s tím, že podpora bydlení bude dostupná pro lidi ve věku do 36 let. Ze státního fondu by měla být vyčleněna částka 650 milionů korun, která by se v dalších letech mohla dostat až na miliardu. Ministryně v demisi Klára Dostálová uvádí, že ihned po zveřejnění informace se ozývá spoustu mladých lidí, kteří o půjčku mají zájem. Půjčovat by si lidé mohli s úrokem od jednoho procenta ročně s fixací na pět let.

Hnutí ANO není jediné, které začalo téma bydlení prosazovat ve svém programu a veřejných prohlášeních. Také Piráti, kteří odstartovali přípravy na podzimní komunální volby, vsadili na bydlení jako na jednu z hlavních oblastí, která má oslovit voliče. „Cesta vede přes podporu navýšení obecního bytového fondu, opětovné umožnění vstupu majetku obcí do bytových družstev a územní plánování s regulačním aspektem, aby nevznikaly obrovské projekty jednoho developera, který nabídne byty, na něž lidé velmi těžko dosáhnou," uvedl Ivan Bartoš, šéf strany, na webových stránkách strany.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!