Bydlení v nájmu: Tipy, jak ho zařídit prakticky, levně i stylově

Možná nemůžete ani vrtat do zdi...
Nájemní byt
Nájemní byt
pixabay.com

reklama

Nájem je pro řadu lidí v určitých životních situacích stále nejlepší řešení. A to nejen kvůli tomu, že například nemají ještě našetřeno na pořízení vlastní nemovitosti. Důvodů pro bydlení v nájmu může být mnohem víc. Třeba touha investovat peníze spíš do cestování či vlastního byznysu, nebo využívání toho, že není třeba řešit starosti kolem údržby, oprav či placení daně. V nájmu přitom můžete mít trvalé bydliště nebo podnikat. Pokud i vy bydlíte nebo plánujete podepsat nájemní smlouvu a žít „v cizím“, máme pro vás několik užitečných tipů, jak si zapůjčený interiér vybavit za slušnou sumu peněz, ale zároveň stylově.

Co můžete? Co ne?

Pravidlem je, že by měl být byt před nastěhováním nového nájemníka vymalovaný – většinou se volí nadčasová bílá barva. Pokud není, můžete se zkusit s majitelem domluvit, že to zařídíte, ale náklady by vám měl proplatit. Poté může být na řadě už zařizování. Ze všeho nejdřív je třeba vědět, co si můžete dovolit. Možná si pronajímatel bude přát, abyste nijak nezasahovali do stěn, a to ani vrtáním. Konkrétní požadavky můžou být zaneseny do smlouvy. Do velkých stavebních úprav se pouštět nemůžete, ani se to nevyplatí, pokud vám danou rekonstrukci pronajímatel neproplatí. Musí ji případně i povolit.

Malý byt na pronájem

Víte, že kauce se musí vracet i s úroky? aneb Jak na smlouvu, když pronajímáte byt

Standardně byste měli byt vrátit ve stejném stavu, v jakém jste ho přebírali. „Skončí-li nájem, je nájemce povinen vrátit pronajatou věc ve stavu odpovídajícím sjednanému způsobu užívání věci; nebyl-li způsob užívání výslovně smluven, ve stavu, v jakém ji převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení,“ je uvedeno v Novém občanském zákoníku. Jak si tedy dočasné bydlení efektivně zařídit?

1. Nábytek? Univerzální

Pokud víte, že vás stěhování dříve nebo později nemine, případně se stěhujete z nájmu do nájmu „každou chvíli“, je lepší investovat do nábytku, který není robustní, těžký a který lze rozložit na menší části. Samozřejmě, vždy se dá pomocí několika silných rukou nebo stěhovací společnosti vyřešit i převoz klavíru nebo těžké almary po babičce, praktičtější a logisticky snadnější řešení je ale nábytek lehčí, dnes nejčastěji vyrobený z lamina či podobných materiálů. Zároveň bývá i mnohem levnější.

Nábytek by měl být navíc víceúčelový, aby se vám hodil i do dalšího bytu, až se přestěhujete. Lepší je pořizovat solitérní kousky (modulové), které lze dobře kombinovat, ale fungují i samostatně.

Pokud neobjevíte zajímavý kousek v bazaru nebo cenově dostupnější výrobek v běžném obchodě, který vás zaujme, můžete zkusit interiér vybavit vlastnoručně vyrobeným nábytkem. Použít lze například dnes tolik moderní palety nebo staré bedničky nejrůznějších velikostí, které poskládáte k sobě a sešroubujete či slepíte. Spoustu skvělé inspirace najdete na webech Prima-living.cz a Primanapady.cz.

Lukáš Hejlík a jeho vinotéka

Lukáš Hejlík bydlí v europaletách!

Výše uvedené se týká především bytů, které převezmete prázdné, standardně bývá automatickou součástí pouze vybavená kuchyně. Pokud narazíte na byt, který je pronajímán včetně zařízení a vyhovuje vám daný styl, máte po starostech. Případné drobné „nedostatky“ vůči vašim představám můžete ale také vyřešit. „Na komody, noční stolky nebo jídelní stoly můžete umístit novou desku. Těch starých se zbavovat nemusíte, stačí novou položit navrch. Dalším řešením je, když necháte na starší stolek uříznout spárovku nebo překližku. Je lepená a vypadá velmi efektně. Můžete použít i sklo, třeba mléčné nebo černé, skvěle to nábytek oživí,“ doporučuje například designérka Tereza Scarlett na webu Nájemního rádce.

okud se vám nelíbí podlaha, pomůžete si například kobercem, praktičtější do nájmu jsou běhouny.

Kusové koberce jsou praktické...
Autor: pixabay.com Kusové koberce jsou praktické...

2. Obrazy ani zrcadla nemusí viset na zdi

Chcete mít obrazy, které rozhodně umí domov náležitě dotvořit? Opravdu nemusíte vytahovat vrtačku. Obrázky můžete pouze položit, například opřít o stěnu na komodě. Velký obraz můžete jen klidně opřít o zeď vedle pohovky či zajímavého kusu nábytku. A to platí i o velkém zrcadle. Vypadá to výborně. Více o možnostech umisťování obrazů v interiéru se dočtete v článku Obrazy dotvoří domov. Triky, kam a jak je umístit, aby vypadaly opravdu dobře

Obraz nemusí viset na zdi
Autor: pixabay.com Obraz nemusí viset na zdi

3. Změna kuchyně či koupelny? Vsaďte na doplňky

Koupelnu nebo kuchyni, které bývají standardně v nájemních bytech zařízené, dotvoříte především doplňky. A nevyplatí se vám například ani měnit dvířka u skříněk, spíš je ozdobte například samolepícími obrázky, které lze poté snadno sundat.

Praktické bývají různé háčky, které můžete nainstalovat na stěnu (resp. obklady) bez vrtání – pomocí přísavky. Šikovné jsou i háčky na dveře či dvířka, případně stěnu sprchového koutu. Díky nim získáte v mžiku místo na župany nebo ručníky.

4. Několik levných tipů, jak si nájem vyzdobit

Správné detaily ale dodají osobitý styl interiéru celému, nejen v koupelně či kuchyni. Ať už si nájemní byt vybavujete zcela ve své režii, nebo jste našli byt s nábytkem, tady je ještě malá inspirace, jak můžete bydlení doladit k dokonalosti:

  • Ozdobte byt vzpomínkami - Pořídíte-li si levnější policový díl, dříve než do něj vložíte police, nalepte na zadní stěnu například plakát nebo vaše fotky, které si vytisknete ve větším formátu na tiskárně. Fotkami můžete polepit i stěny. Není potřeba kupovat ani rámečky a tudíž cokoliv vrtat nebo zatloukat. Obrázky stačí nalepit na zeď, kolem nich pak udělejte rámečky z barevných lepicích pásek. Nebo je můžete pověsit na provázky a připevnit kolíčky.
Fotky na lanku
Autor: pixabay.com Fotky na lanku
  • Stylové polštáře – Velice rychle dodají vašemu bydlení styl osobité polštáře. Můžete si úplně obyčejné bílé povlaky i sami ozdobit – například pomocí barev na textil nebo fotek, které lze na látku „okopírovat“ pomocí speciálního lepidla, které koupíte za cca 150 korun a mělo by vám vystačit na víc výtvorů. Fotku je třeba mít vytištěnou na laserové tiskárně. Návod, jak přenést fotku na materiál (tady dřevo, ale postup je stejný), najdete v článku:
Přelakujte

Jak přenést fotografii na dřevěný podklad: Dekorace na památku

  • Recyklace - Zkuste si vyrobit ornamenty z ruliček od kuchyňských utěrek nebo toaletního papíru. Opravdu můžou takové „plastiky“ vypadat krásně a originálně, navíc je lze na stěnu naprosto jednoduše nalepit. Jak ornamentvyrobit a pospojovat, zjistíte v následujícím článku, kde je nalepen na povrch a orámován. Stejně tak můžete ale umístit hotové dílo rovnou na stěnu...
Obraz z papírových roliček

Obraz z roliček od kuchyňských utěrek: Dekorace z papíru

  • Místo polic - Kapsář na drobnosti se hodí vždy a všude – v koupelně, předsíni i kuchyni. Pokud umíte šít, zvládnete si ho na míru vyrobit sami. Ale i koupený kapsář je dobrou investicí – snadno si ho odnesete do dalšího bydlení.
  • Další tipy, jak levně, ale efektně dozdobit interiér v článku: 25 vychytávek do bytu, které jsou skoro zadarmo a zvládne je každý

 

Ivana Kropáčková;

s využitím informací na http://radce.ulovdomov.cz/jak-zaridit-vkusne-a-levne-najemni-byt-radi-biano/

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!