Bydlení v nájmu: Tipy, jak ho zařídit prakticky, levně i stylově

Nájem je pro řadu lidí v určitých životních situacích stále nejlepší řešení. A to nejen kvůli tomu, že například nemají ještě našetřeno na pořízení vlastní nemovitosti. Důvodů pro bydlení v nájmu může být mnohem víc. Třeba touha investovat peníze spíš do cestování či vlastního byznysu, nebo využívání toho, že není třeba řešit starosti kolem údržby, oprav či placení daně. V nájmu přitom můžete mít trvalé bydliště nebo podnikat. Pokud i vy bydlíte nebo plánujete podepsat nájemní smlouvu a žít „v cizím“, máme pro vás několik užitečných tipů, jak si zapůjčený interiér vybavit za slušnou sumu peněz, ale zároveň stylově.
Pravidlem je, že by měl být byt před nastěhováním nového nájemníka vymalovaný – většinou se volí nadčasová bílá barva. Pokud není, můžete se zkusit s majitelem domluvit, že to zařídíte, ale náklady by vám měl proplatit. Poté může být na řadě už zařizování. Ze všeho nejdřív je třeba vědět, co si můžete dovolit. Možná si pronajímatel bude přát, abyste nijak nezasahovali do stěn, a to ani vrtáním. Konkrétní požadavky můžou být zaneseny do smlouvy. Do velkých stavebních úprav se pouštět nemůžete, ani se to nevyplatí, pokud vám danou rekonstrukci pronajímatel neproplatí. Musí ji případně i povolit.
Standardně byste měli byt vrátit ve stejném stavu, v jakém jste ho přebírali. „Skončí-li nájem, je nájemce povinen vrátit pronajatou věc ve stavu odpovídajícím sjednanému způsobu užívání věci; nebyl-li způsob užívání výslovně smluven, ve stavu, v jakém ji převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení,“ je uvedeno v Novém občanském zákoníku. Jak si tedy dočasné bydlení efektivně zařídit?
Pokud víte, že vás stěhování dříve nebo později nemine, případně se stěhujete z nájmu do nájmu „každou chvíli“, je lepší investovat do nábytku, který není robustní, těžký a který lze rozložit na menší části. Samozřejmě, vždy se dá pomocí několika silných rukou nebo stěhovací společnosti vyřešit i převoz klavíru nebo těžké almary po babičce, praktičtější a logisticky snadnější řešení je ale nábytek lehčí, dnes nejčastěji vyrobený z lamina či podobných materiálů. Zároveň bývá i mnohem levnější.
Nábytek by měl být navíc víceúčelový, aby se vám hodil i do dalšího bytu, až se přestěhujete. Lepší je pořizovat solitérní kousky (modulové), které lze dobře kombinovat, ale fungují i samostatně.
Pokud neobjevíte zajímavý kousek v bazaru nebo cenově dostupnější výrobek v běžném obchodě, který vás zaujme, můžete zkusit interiér vybavit vlastnoručně vyrobeným nábytkem. Použít lze například dnes tolik moderní palety nebo staré bedničky nejrůznějších velikostí, které poskládáte k sobě a sešroubujete či slepíte. Spoustu skvělé inspirace najdete na webech Prima-living.cz a Primanapady.cz.
Výše uvedené se týká především bytů, které převezmete prázdné, standardně bývá automatickou součástí pouze vybavená kuchyně. Pokud narazíte na byt, který je pronajímán včetně zařízení a vyhovuje vám daný styl, máte po starostech. Případné drobné „nedostatky“ vůči vašim představám můžete ale také vyřešit. „Na komody, noční stolky nebo jídelní stoly můžete umístit novou desku. Těch starých se zbavovat nemusíte, stačí novou položit navrch. Dalším řešením je, když necháte na starší stolek uříznout spárovku nebo překližku. Je lepená a vypadá velmi efektně. Můžete použít i sklo, třeba mléčné nebo černé, skvěle to nábytek oživí,“ doporučuje například designérka Tereza Scarlett na webu Nájemního rádce.
okud se vám nelíbí podlaha, pomůžete si například kobercem, praktičtější do nájmu jsou běhouny.
Chcete mít obrazy, které rozhodně umí domov náležitě dotvořit? Opravdu nemusíte vytahovat vrtačku. Obrázky můžete pouze položit, například opřít o stěnu na komodě. Velký obraz můžete jen klidně opřít o zeď vedle pohovky či zajímavého kusu nábytku. A to platí i o velkém zrcadle. Vypadá to výborně. Více o možnostech umisťování obrazů v interiéru se dočtete v článku Obrazy dotvoří domov. Triky, kam a jak je umístit, aby vypadaly opravdu dobře.
Koupelnu nebo kuchyni, které bývají standardně v nájemních bytech zařízené, dotvoříte především doplňky. A nevyplatí se vám například ani měnit dvířka u skříněk, spíš je ozdobte například samolepícími obrázky, které lze poté snadno sundat.
Praktické bývají různé háčky, které můžete nainstalovat na stěnu (resp. obklady) bez vrtání – pomocí přísavky. Šikovné jsou i háčky na dveře či dvířka, případně stěnu sprchového koutu. Díky nim získáte v mžiku místo na župany nebo ručníky.
Správné detaily ale dodají osobitý styl interiéru celému, nejen v koupelně či kuchyni. Ať už si nájemní byt vybavujete zcela ve své režii, nebo jste našli byt s nábytkem, tady je ještě malá inspirace, jak můžete bydlení doladit k dokonalosti:
s využitím informací na http://radce.ulovdomov.cz/jak-zaridit-vkusne-a-levne-najemni-byt-radi-biano/