Byl prezidentem Pákistánu, teď mu v zemi hrozí poprava

V říjnu roku 1999 se Parvíz Mušaraf dostal pomocí nekrvavého vojenského puče k moci a sesadil tehdy politicky a ekonomicky vlivného Naváze Šarifa. Na nátlak opozice v srpnu 2008 rezignoval a žil dlouho v exilu.
Parvíz Musharaf
Parvíz Musharaf
foto youtube

reklama

Minulost bývalého generála Mušarafa dohnala a nyní byl obviněn k trestu smrti, že v roce 2007 zavedl v zemi výjimečný stav, zrušil ústavu s tím, že se chtěl udržet u moci. Byl také obviňován, že se v témže roce měl podílet na vraždě někdejší premiérky Bénazír Bhuttové.

Zatčení a vykonání rozsudku se však vyhýbá, neboť z důvodů léčby Pákistán opustil do svého dřívějšího exilu v Dubaji a z nemocničního lůžka vzkázal, že soud proběhl neregulérně, když se ho nemohl účastnit. Již během dřívějších procesů uváděl, že soudní proces je politicky motivovaný mstou soudců, které nechal v roce 2007 odvolat, a premiéra Naváze Šarífa, kterého v roce 1999 svrhl vojenským převratem.

Obvinění Mušarafa je však precedent v křehké rovnováze sil mezi civilní vládou charismatického premiéra, bývalého slavného kriketového hráče Imrana Chána, a pákistánskou armádou a bezpečnostními silami, které často v minulosti stály právě za Mušarafem.

Armáda často v Pákistánu stála nad zákonem a nyní se zdá, že premiér Imran Chán soudním procesem nad jejich oblíbencem zkouší trpělivost silových složek. Vše, co se v Pákistánu děje, považujme za veledůležité, neboť se jedná o jadernou mocnost, kde jsou navíc velké politické strany často spojovány s korupcí.

reklama

reklama