Byla to bezpochyby provokace. Vladimir Putin obvinil ukrajinského prezidenta, že námořní střet vyvolal záměrně

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil vůdce Ukrajiny Petra Porošenka ze snahy o posílení svého postavení v zemi před volbami v roce 2019. Za tímto účelem podle Vladimira Putina vyvolal ukrajinský prezident také námořní konflikt ve vodách u Krymu.
Ukrajinský prezident ve vojenském školícím středisku Desna u města Černihiv
Ukrajinský prezident ve vojenském školícím středisku Desna u města Černihiv

Ruské pohraniční stráže FSB zahájily palbu do dvou ukrajinských válečných lodí a remorkéru, protože podle ruského prezidenta bylo potřeba řešit nastálou konfliktní situaci. „Oni museli něco udělat, aby situaci rychle vyřešili," řekl Vladimir Putin ve středu.

Zodpovědnost za incident u Azovského moře nese podle něho výhradně současný ukrajinský prezident. Podle Putina Porošenko mezinárodní střet záměrně vyprovokoval, aby si doma zvýšil popularitu před nastávajícími prezidentskými volbami.

Již dříve někteří opoziční ukrajinští politici varovali, že Porošenko se snaží zbavit zodpovědnosti za současný stav země a hodit vinu na Rusko.

Prosím, odejděte z Ukrajiny

V pondělí vyhlásil ukrajinský prezident v reakci na konflikt ve vodách u Krymu na Ukrajině válečný stav, který má trvat po dobu 30 dní, dneškem počínaje. Posádka ukrajinských plavidel byla zatčena a ve vazbě ji ruská policie posléze vyslechla s tím, že jeden z ukrajinských vojáků měl na kameru potvrdit, že věděl o „provokativní povaze" manévru.  

Ukrajinská strana je ale přesvědčena, že námořníci byli k výpovědi v neprospěch své vlasti donuceni výhrůžkami či násilím. Petro Porošenko se podle svých slov pokoušel druhý den po incidentu v Černém moři telefonicky spojit s Vladimirem Putinem, ten s ním ale hovořit odmítl. 

Lodě v Kerčském průlivu

Rusko zabavilo u břehů Krymu tři ukrajinské válečné lodě. Měly provádět nebezpečné manévry

Porošenko i proto v televizním projevu následně varoval, že Ukrajině hrozí „skutečná válka“ s Ruskem. „Prosím, odejděte z Ukrajiny," vzkázal Porošenko Putinovi v rozhovoru pro americkou televizi NBC.

Rusko se namísto dialogu rozhodlo posílit protivzdušnou obranu anektovaného Krymu novými raketami S-400 Triumf. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na mluvčího Jižního vojenského okruhu Ruska. Jednotka podle něj „v nejbližší době" nastoupí do bojové pohotovosti na poloostrově. Pozorovatelé tvrdí, že do oblasti odplula další ruská válečná loď a přichystaný k okamžité akci je také nový výkonný raketový systém pobřežní obrany Pal. 

Za všechno může nový most

Ke konfliktu se v úterý vyjádřil i americký prezident Donald Trump. Varoval, že možná zruší plánované setkání s ruským prezidentem na summitu G20. Spojené státy vyzvaly otevřeně své evropské spojence k pomoci Ukrajině v boji proti agresivní politice Ruska. Zároveň se diskutuje o možném posílení protiruských sankcí ze strany Evropské unie. 

Rusko se s Ukrajinou dohodly na sdílení Azovského moře v roce 2003, ale rozhodnutí Ruska o otevření mostu přes Kerčskou úžinu tento rok značně zvýšilo napětí mezi oběma zeměmi.

Ukrajina tvrdí, že Rusko záměrně blokuje přístavy Mariupol a Berdyansk a brání tak lodím proplout skrze Kerčskou úžinu. Ruské lodě měly ukrajinská plavidla napadnout ještě na otevřeném moři v mezinárodních vodách Černého moře. Moskva naopak obviňuje ukrajinské vojáky z nelegálního vstupu do ruských výsostných vod. 

reklama