Byla to msta? Čeští vojáci se měli podílet na umučení Afghánce, který byl podezřelý ze zabití psovoda Procházky

Čeští a američtí vojáci, sloužící u jednotek NATO v Afghánistánu, jsou vyšetřováni kvůli úmrtí zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě pro podezření ze zabití Tomáše Procházky z minulého měsíce. Informoval o tom americký deník New York Times. Afghánská jednotka uvádí, že po návratu z vazby u české jednotky byl silně potlučený a na následky zranění později zemřel.
Byla to msta? Čeští vojáci se měli podílet na mučení a smrti Afghánce, který byl podezřelý ze zabití psovoda Procházky
Byla to msta? Čeští vojáci se měli podílet na mučení a smrti Afghánce, který byl podezřelý ze zabití psovoda Procházky
facebook

reklama

Americká armáda vyšetřuje české a americké vojáky v souvislosti se smrtí Vahidulláha Chána. Ten minulý měsíc zavraždil českého psovoda Tomáše Procházku a poté ho 7. armádní skupina převezla do vazby k jednotkám NATO.

Po návratu k afghánským jednotkám byl podle svědeckých výpovědí zbitý a v bezvědomí. Krátce poté na následky zranění zemřel a svědci potvrdili, že byl pravděpodobně obětí mučení.

Mluvčí americké mise v Afghánistánu Dave Butler oznámil, že vyšetřování stále probíhá a proto odmítl o případu poskytnout další podrobnosti. „Armáda USA bude vyšetřovat, zda nedošlo ke zneužití pravomoci,“ uvedl plukovník Butler.

Kdo ho mučil? A na co zemřel?

Mluvčí Ministerstva obrany České republiky Jan Pejšek razantně odmítl obvinění, že by se čeští vojáci na smrti obviněného Chána podíleli. „Probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských bezpečnostních sil na českého vojáka, kterého se účastní všechny zainteresované strany," uvedl v e-mailu.

Podle zpráv v zahraničních médiích není zatím jasné, zda Afghánce zranili čeští nebo američtí vojáci. „Z toho, co víme, ten voják zemřel na následky mučení,“ uvedl člen provinční rady Herat Vakíl Ahmad Karuchí.

Ilustrační foto

Útok na české vojáky v Afghánistánu: Jeden zemřel, dva jsou zranění. O odvetu prý nešlo

Fotografii potlučeného devatenáctiletého Vahidulláha Chána předala místnímu tisku jeho rodina. Hlavní lékařský vyšetřovatel pro New York Times později řekl, že někdo zjevně použil násilí, soudě podle zranění v oblasti hlavy a obličeje. „Když jsme ho po smrti myli, neměl žádné střelné rány, ale celé tělo bylo pohmožděné,“ uvedl otec Chána Sayd Rahman.

Důsledek hádky mezi vojáky

Podle vysoce postaveného afghánského úředníka Kábulu považovala afghánská vláda Vahidulláha Chána za infiltrátora Talibánu. Radikální hnutí se ostatně k útoku na jednotky NATO (kde jsou i čeští vojáci) přihlásilo. Nejmenovaní afghánští představitelé však již dříve vypověděli, že střelba byla důsledkem hádky. Chánova rodina jakoukoliv spojitost s Tálibánem popřela.

Útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z NATO jsou velkým problémem války v Afghánistánu. Včera přinesla agentura Reuters zprávu o smrti dalších tří příslušníků americké armády, další tři utrpěli zranění při explozi bomby, nastražené u silnice u města Ghazní. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, nicméně v podezření je samozřejmě opět Tálibán. Podle některých zpráv tak letos v Afghánistánu přišlo o život již celkem 12 amerických vojáků a 4 čeští. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!