Bývalá severokorejská agentka varuje před nebezpečím na nadcházejících olympijských hrách

Za dva týdny začnou zimní olympijské (ZOH) hry v Jižní Koreji. Po náročných vyjednáváních tam budou i sportovci Severní Koreje. Bývalá severokorejská špionka ale varuje, že se režimu nedá věřit a připomněla atentát před 30 lety, kterým se Severní Korea snažila překazit právě letní olympiádu v Soulu.
24. 01. 2018 ZPRÁVY: BÝVALÁ SEVEROKOREJSKÁ AGENTKA VARUJE PŘED NEBEZPEČÍM NA NADCHÁZEJÍCÍCH OH
24. 01. 2018 ZPRÁVY: BÝVALÁ SEVEROKOREJSKÁ AGENTKA VARUJE PŘED NEBEZPEČÍM NA NADCHÁZEJÍCÍCH OH

reklama

Poprvé na olympijských hrách vystoupí sportovci obou znesvářených zemí pod jednou vlajkou. Severní Korea posílá na olympiádu k jižním sousedům početnou delegaci a zdaleka nejen sportovce. Vypadá to tedy na pořádné oteplení vztahů.

„Věříme, že to přispěje k mírovému průběhu celých her. Bude to samozřejmě ale představovat i značnou bezpečnostní výzvu,“ konstatoval podle agentury AP předseda organizačního výboru ZOH Lee Hee-beom.

Severokorejský vůdce Kim Čong- un

Cíl: Kim Čong-un. Jižní Korea cvičí speciální smrtící jednotku.


Obavy z případného ohrožení sportovců přiměly Jihokorejce k mimořádným bezpečnostním opatřením. Není divu. Před 30 lety totiž Severokorejci neváhali zlikvidovat nevinné lidi, aby Jižní Koreu a její olympiádu poškodili. Stěžejní roli v aféře hrála v té době 25letá agentka severokorejských tajných služeb Kim Hjon-hi.

29. listopadu 1987 nastoupili Kim a její parťák do letadla letícího z Bagdádu do Soulu. Měli s sebou malé tranzistorové rádio, v jehož bateriích byla ukrytá bomba. Při mezipřistání v Abú Zabí vystoupili a nálož nechali na palubě. Letadlo cestou do Soulu vybuchlo. Všech 115 lidí v něm zahynulo.

Vraždila v jeho službách, teď před severokorejským režimem varuje

„Cítila jsem tehdy hrdost a pýchu, že mezi tolika lidmi vybrali právě mě pro takový úkol. Jen na chvíli mi blesklo hlavou, že všechny ty lidi tady zabiju, ale pak jsem si řekla, že nesmím být tak slabá, že to dělám pro svou zemi, pro sjednocení Koreje. Byla jsem tak vycvičená,“ okomentovala Kim svůj hrůzný čin.

Její příběh je téměř neuvěřitelný. Měla být dávno mrtvá. Ona i její komplic byli dopadeni a podle příkazu spolkli kapsli s jedem. Kim přesto přežila. V Jižní Koreji ji odsoudili k smrti, nakonec ale dostala milost. I proto může po letech vypovídat a před severokorejským režimem stále varuje.

„Nenechte se zmást. Severní Korea se od té doby v ničem nezměnila. Jen využívá ochotu Jižní Koreje vyjednávat. Severokorejští vůdci se neštítí ničeho a použijí jakékoliv prostředky, aby dosáhli svého. Klidně zneužijí i nadcházející olympiádu. Nevěřte jim,“ apeluje bývalá agentka.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!