Bývalého premiéra Petra Nečase obvinila policie z křivé výpovědi

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) byl obviněn z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování civilních osob, informoval o tom server Aktuálně.cz. Nečas prý lhal kvůli své ženě Janě Nečasové, tehdy Nagyové, která byla hlavní aktérkou celého případu. V případě odsouzení hrozí Nečasovi šestiměsíční až tříletý trest odnětí svobody.
Petr Nečas
Petr Nečas

reklama

Kriminalisté začali v srpnu letošního roku prověřovat, jestli se bývalý premiér nedopustil trestného činu. Nyní k zahájení stíhání nashromáždili dostatek důkazního materiálu. Jana Nečasová totiž vedla dříve premiérův kabinet a v roce 2012 zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Nezákonně.

Petr Nečas zprvu tvrdil, že o sledování nevěděl. Později u soudu však vypovídal jinak, prohlásil, že si u Nagyové tajnou službu objednal sám. Soudnímu senátu posléze tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečnost své rodiny. To ale soud odmítl a jeho výpověď označil za účelovou.

Za sledování trest

Nečasová dostala za zneužití zpravodajců tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Podle rozsudku chtěla, jako tehdejší premiérova milenka, s pomocí tajné služby urychlit rozvod svého současného manžela. Mimo jiné nechala sledovat i dva zaměstnance Úřadu vlády.

reklama

reklama