Bývalý bojovník ISIS se ve Švédsku domáhá bezmála 500 tisíc náhradou za nevyplacené sociální dávky

Bývalý bojovník Islámského státu, který na svých profilech na sociálních sítích měl zveřejnit fotky, na nichž šlape po mrtvolách syrských vojáků, a který byl obviněn z účasti na terorismu a šíření propagandy, nyní požaduje náhradu za nevyplacené dávky od švédské vlády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@TaS_556 / Twitter

reklama

Muž, dříve známý jako Bherlin Gildo, který si po návratu do Švédska změnil identitu, byl jedním z prvních džihádistů, jenž odjel svého času bojovat po boku Islámského státu. Nyní požaduje 200 tisíc švédských korun (asi 485 tisíc českých korun) od švédské agentury pro sociální zabezpečení, informoval server Expressen. Částku mu mělo podle jeho slov Švédsko odepřít, zatímco byl zadržován ve Velké Británii.

Případ otestuje limity švédské politické korektnosti

Magnus Ranstrop, vedoucí výzkumník ze švédské National Defence College, tuto snahu označuje za bizarní a dodává, že v lepším případě by měl vyžadovat kompenzaci od britských úřadů, které ho Od září 2014 do června 2015 věznily, než od švédského státu. „Řekl bych, že je nechutně otevřený ohledně toho, co tam (v Sýrii) dělal. Ty fotky, které sdílel, a podobně,“ uvedl Ranstorp.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Švédsko plánuje zrušit dětské sňatky migrantů. To je na ovace. A kamenování? Vítejte ve 21. století, kde středověk vol

Nejnovější případ otestuje limity politickou korektností a bezmeznou trpělivostí notoricky známého Švédska vůči navrátivším se nepřátelským bojovníkům Islámského státu. Jihošvédské město Lund dokonce údajně zvažovalo návrh na poskytnutí bezplatného bydlení a daňových benefitů džihádistům vracejícím se z bojů v Sýrii a Iráku. To všechno z důvodu opětovného začlenění se do společnosti.

Podle Russia Today lokální úřady ve městech Malmö, Borlange a Orebro místo stíhání bývalých nepřátel svých spojenců přivítaly tyto navrátivší se extremisty s otevřenou náručí, nabídkou štědrého bydlení, zaměstnání, vzdělání a finanční pomoci. Například město Örebro čelilo tvrdé kritice poté, co poskytlo dvěma mužům, kteří se vrátili z bojů v Sýrii a Iráku, možnost zaměstnání a studia. Oba teroristé se ale později opět vrátili do Sýrie, kde během bojů zemřeli.

reklama

reklama