Bývalý slovenský premiér Fico může být odsouzen až na pět let vězení

Vyšetřovatel slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) obvinil předsedu strany Smer Roberta Fica z trestu hanobení národa, rasy, přesvědčení a podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti. Souběžně s tím je obviněn ze schvalování trestného činu.
Robert Fico
Robert Fico
foto fb Fico

reklama

Zprávu oznámila slovenská policie na svém Facebooku. K porušení zákona došlo tím, že Nejvyšší soud SR rozhodl, že výroky vůči Romům bývalého poslance Ĺudové strany Naše Slovensko Milana Mazureka ve vysílání „Debata na telefón“ Rádia Frontinus byly trestným činem. Byl za ně odsouzen a přišel o poslanecký mandát. Robert Fico veřejně s těmito výroky souhlasil a jeho prohlášení bylo šířeno na Facebooku. Expremiér měl uvést, že Mazurek řekl to, co si myslí téměř celé Slovensko. Fico se v prohlášení zmínil, že slovenské orgány činné v trestném řízení a soudy se často rozhodují pod tlakem médií a nikoli podle skutečných důkazů.

Za toto bývalému premiérovi hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer) se nechce vyjadřovat k obvinění a uvedl, že rozhodnutí prokuratury (státní zastupitelství) a policie je třeba respektovat. Ještě dříve si chtěl premiér, který je ze stejné strany, zavolat Fica a zeptat se ho zda jeho výroky znamenají novou strategii strany Smer. 

Milan Mazurek měl v regionálním soukromém rozhlase Frontinus v roce 2016 mimo jiné prohlásit: „150 milionů euro se má použít na domy pro lidi z romských komunit. Znamená to pro lidi, kteří nikdy pro náš národ, pro naši zemi nic neudělali, spíše naopak, rozhodli se žít asociálně a vysávat náš sociální systém. My, kteří žijeme slušným životem a pracujeme, tak se stát na nás vykašle, zatímco asociálům dává zadarmo úplně vše.“

reklama

reklama