Bývalý strážce pokladny Vatikánu kardinál Pell obviněný ze sexuálního deliktu byl propuštěn na svobodu

Kardinál George Pell, který si v Austrálii odpykával šestileté vězení za zneužívání chlapců, byl australským nejvyšším soudem v odvolacím řízení prohlášen za nevinného a propuštěn na svobodu.
George Pell po propuštění z vězení
George Pell po propuštění z vězení
foto CNN

reklama

Osmasedmdesátiletý bývalý správce financí Vatikánu a třetí nejvyšší hodnostář katolické církve kardinál George Pell byl soudem v roce 2018 obviněn, že v devadesátých letech zneužíval v Melbourne chlapce. Jak uvádí web BBC, nejvyšší australský soud rozsudek dnes zrušil a kardinál byl z věznice Barwon, kde si ze svého trestu odpykal 400 dní, propuštěn na svobodu a v úterý odvezen do karmelitského kláštera v Melbourne.

George Pell svou vinu popíral již od okamžiku, kdy byl v roce 2017 australskou policií zatčen. Jeho případ značně otřásl katolickou církví, neboť byl nejvýše postaveným odsouzeným spolupracovníkem papeže, a ten jej následně zbavil funkce ekonomického poradce. S nebývalou jistotou všech sedm přísedících tentokrát shodně konstatovalo, že pro vinu kardinála George Pella nejsou předložené důkazy k soudnímu řízení dostatečné.

Porota soudu jej v prosinci roku 2018 uznala vinným ze sexuálního zneužívání dvou 13letých chlapců ze sboru katedrály svatého Patrika v Melbourne, kde byl Pell v polovině 90. let klerikem. Jednou se mělo jednat o orální sex a čtyři činy proti mravnosti, kdy chlapce osahávall a před nimi masturboval, jak popisoval ještě loňského roku web britského listu The Guardian. Soud vycházel z výpovědi jednoho z chlapců. Druhý zemřel na předávkování heroinem. Loni se sice kardinál odvolal, ale tři soudci většinou hlasů (2:1) rozsudek potvrdili.

Australský kardinál George Pell

Australský soud odložil odvolání nejvýše postaveného církevního představitele odsouzeného za sexuální zneužívání dětí

Kardinálovi právníci se pak nesnažili zdiskreditovat podaná svědectví, ale spíše opakovali tvrzení, že porota řádně nezvážila jiné důkazy. Před měsícem se nejvyšší australský soud rozhodl, že se s ohledem na poukazované údajné nedostatky v argumentaci obžaloby začne kauzou znovu zabývat. Tentokrát soud, podle webu Daily Mail, dal zapravdu tvrzení advokátů, že není možné, aby George Pell byl po skončení mše i jen na pár minut sám v prostorách katedrály. 

Po vynesení rozsudku kardinál George Pell prohlásil, že došlo k „napravení“ nespravedlnosti a řekl, že vůči svému žalobci necítí žádnou zášť. V prohlášení k médiím dodal: „Nechci, aby mé osvobození přispělo k pocitům zranění a hořkosti… Soud nebyl referendem o katolické církvi ani o tom, jak katolíci v Austrálii řešili pedofilii uvnitř své církve.“

reklama

reklama