Část opozice chce kvůli kauze CzechTourism rezignaci Dostálové. Ministryně vinu odmítá, podporu jí vyjádřil Babiš

Občanští demokraté a TOP 09 požadují rezignaci ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Důvodem jsou podezřelé smlouvy agentury CzechTourism, o které se nyní zajímá policie. Dostálová vinu odmítá, důvod pro rezignaci nevidí ani premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Klára Dostálová
Klára Dostálová
FTV Prima

reklama

Podle předsedy ODS Petra Fialy by Klára Dostálová měla na svoji funkci rezignovat. Na dnešní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně poukázal na to, že v minulosti ministři odstupovali i kvůli méně závažným podezřením.

„Mně připadá logické, že člen vlády, u kterého je prováděna domovní prohlídka a který je podezřelý z dotačního podvodu, no tak že rezignuje. Rezignuje do doby, než se ta situace vyjasní a vyřeší," uvedl Fiala a dodal: „V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo.“

Policisté zabavili počítač Dostálové

Kauza, kterou od listopadu rozplétá policie, se týká nákupu reklamy v nejvýznamnějších vysílacích časech, například během významných sportovních akcí. Policisté se zajímají o smlouvy agentury CzechTourism za 38 milionů korun. Kvůli nim zajišťovali důkazy v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u ministryně Dostálové a odvezli její služební počítač. Právě Dostálová, která měla agenturu CzechTourism z pozice náměstkyně pro regionální rozvoj na starosti, patří podle informací ČT mezi hlavní podezřelé.

Ministryně ale vinu odmítá. Podle svých slov se snažila zamezit „leštění klik“ z dob svých předchůdců a nastavila transparentní výběr. „O nehospodárnost se jednat nemůže,“ uvedla. Premiér Andrej Babiš pak novinářům řekl, že Dostálová kauzu vysvětlila a má jeho podporu. O případném obvinění rozhodnou podle ČT policisté v příštím roce.

reklama

reklama