Část opozice chce kvůli kauze CzechTourism rezignaci Dostálové. Ministryně vinu odmítá, podporu jí vyjádřil Babiš

Občanští demokraté a TOP 09 požadují rezignaci ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Důvodem jsou podezřelé smlouvy agentury CzechTourism, o které se nyní zajímá policie. Dostálová vinu odmítá, důvod pro rezignaci nevidí ani premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Klára Dostálová
Klára Dostálová
FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle předsedy ODS Petra Fialy by Klára Dostálová měla na svoji funkci rezignovat. Na dnešní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně poukázal na to, že v minulosti ministři odstupovali i kvůli méně závažným podezřením.

„Mně připadá logické, že člen vlády, u kterého je prováděna domovní prohlídka a který je podezřelý z dotačního podvodu, no tak že rezignuje. Rezignuje do doby, než se ta situace vyjasní a vyřeší," uvedl Fiala a dodal: „V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo.“

Policisté zabavili počítač Dostálové

Kauza, kterou od listopadu rozplétá policie, se týká nákupu reklamy v nejvýznamnějších vysílacích časech, například během významných sportovních akcí. Policisté se zajímají o smlouvy agentury CzechTourism za 38 milionů korun. Kvůli nim zajišťovali důkazy v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u ministryně Dostálové a odvezli její služební počítač. Právě Dostálová, která měla agenturu CzechTourism z pozice náměstkyně pro regionální rozvoj na starosti, patří podle informací ČT mezi hlavní podezřelé.

Ministryně ale vinu odmítá. Podle svých slov se snažila zamezit „leštění klik“ z dob svých předchůdců a nastavila transparentní výběr. „O nehospodárnost se jednat nemůže,“ uvedla. Premiér Andrej Babiš pak novinářům řekl, že Dostálová kauzu vysvětlila a má jeho podporu. O případném obvinění rozhodnou podle ČT policisté v příštím roce.

Reklama
Reklama