Část senátorů chystá žalobu na prezidenta Zemana. Viní ho z velezrady

Část senátorů oznámila, že viní prezidenta Miloše Zemana z velezrady a připravuje na něj ústavní žalobu. Důvodem mají být jeho výroky o výrobě novičoku v Česku.
17. 5. 2018 ZPRÁVY: ČÁST SENÁTORŮ CHYSTÁ ŽALOBU NA ZEMANA – VINÍ HO Z VELEZRADY
17. 5. 2018 ZPRÁVY: ČÁST SENÁTORŮ CHYSTÁ ŽALOBU NA ZEMANA – VINÍ HO Z VELEZRADY

reklama

Návrh ústavní žaloby na prezidenta musí podepsat 27 senátorů, což je přesně jedna třetina. Podporu žalobě hnutí STAN, které má samotné 12 senátorů zatím přislíbili pouze senátoři KDU-ČSL. Případnou žalobu chtějí senátoři postavit na tom, že prezident Zeman údajně svými výroky o výrobě novičoku v České republice ohrozil bezpečnost českých občanů.

„Pro něj platí zákony stejně jako pro kohokoli jiného. Když by jiný občan vyzradil utajované skutečnosti, tak by prostě byl stíhán třeba pro porušení zákona,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN).

Podle mluvčího prezidenta ohrožuje STAN svobodu v ČR

Jenže například podle senátorů ODS taková snaha nemá šanci na úspěch. „Volby se blíží a pře volbami je každá věc, kdy se dá zviditelnit před voliči dobrá. Takže to nemá žádnou šanci,“ upřesnil místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Premiér v demisi Andrej Babiš žalobu označil za hloupost.

O něco ostřejší pak ve věci byl mluvčí prezidenta na své sociální síti. „Extrémisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu v ČR,“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta republiky je potřeba souhlas 3/5 přítomných senátorů. Tuto žalobu vy musela navíc schválit i většina ve Sněmovně. Konkrétně by to bylo 120 poslanců.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!