Čech na Havaji zastřelil dva policisty a pobodal ženu

Šedesátiletý Jaroslav Hanel, původem z Česka, v neděli pobodal ženu a následně zastřelil dva policisty, kteří se ho snažili odzbrojit. Dům, ve kterém k incidentu došlo, začal krátce na to hořet a požár se rozšířil i na dalších 6 sousedních domů. Útočník měl podle tamní policie společně se dvěma neznámými ženami uhořet. Podle nejnovějších informací Hanel na svou bytnou zaútočil, jelikož ho chtěla nechat vystěhovat.
Havajští policisté během zásahu
Havajští policisté během zásahu
AP

reklama

Neštěstí, při kterém přišli o život dva policejní strážníci a byla zraněna žena, se odehrálo v neděli v havajském Honolulu. Když policie obdržela telefonát od zoufalé Lois Cainové, které Jaroslav Hanel způsobil bodná zranění, strážníci Tiffany Enriquezová a Kaulike Kalama vyrazili na místo, aby útočníka zpacifikovali. Ten však nečekaně zahájil palbu ze své nelegálně držené zbraně a oba policisty na místě zastřelil. Cainovou se mezitím s pomocí sousedů podařilo odnést do bezpečí.

Zastřelení policisté Tiffany Enriquezová a Kaulike Kalama
Autor: AP/Honolulu Police Department Zastřelení policisté Tiffany Enriquezová a Kaulike Kalama

Hanel se poté zabarikádoval v domě před přijíždějícími policejními posilami a v něm s největší pravděpodobností sám založil požár. Spolu s ním se v době incidentu měly v domě nacházet ještě další dvě neznámé ženy.

Jelikož nebylo možné zajistit, že útočník nebude střílet i nadále, přivolaní hasiči požár nemohli hasit a ten se rozšířil na šest sousedních obydlí. AP uvedla, že podle šéfky místní policie Susan Ballardové bude vyšetřování na místě trvat ještě několik dní.

Lítost nad incidentem vyjádřil na Twitteru starosta Honolulu Kirk Caldwell: „Chtěl bych vyjádřit svou nejhlubší soustrast rodině a přátelům obou důstojníků i celému policejnímu oddělení Honoulu. Je to obrovská tragédie nejen pro Honoulu, ale pro celou Havaj.“

Majitelka domu, která utrpěla bodná zranění na noze, měla podle soudních záznamů chtít Jaroslava Hanela již delší dobu vystěhovat. Ten v domě žil zadarmo výměnou za provádění údržbářských prací. Jenže jeho mentální stav se podle sousedů velmi zhoršoval a na své okolí působil jako agresivní psychopat.

Podle jeho obhájce také útočník věřil, že mu americká vláda odposlouchává telefon a sleduje ho. V posledních letech Hanel několikrát čelil obviněním v různých sousedských sporech a odnesl si například zákaz přiblížení či trest za zneužití nouzové linky 911, uvedla AP.

reklama

reklama