Čechům v exekuci se nevyplatí dobře placená práce. Čím více peněz vydělají, tím méně jim zbyde

Čím více si zaměstnanec vydělá, tím méně dostane. S takovou realitou se setkávají lidé, kteří jsou v exekuci. Kvůli náhodným bonusům v zaměstnání mohou například přijít i o bydlení. Kalkulačka výhodnosti práce přesně v takových případech pomůže vypočítat, která práce se vyplatí.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Desetina české populace se potýká s jednou nebo více exekucemi. Lidem někdy po odečtení exekuce zbydou peníze sotva na pokrytí základních potřeb jako je bydlení a jídlo. Výzkum Centra pro společné otázky navíc ukázal, že člověk, který je v exekuci a bere pouze sociální dávky nebo nízký plat, je na tom lépe, než člověk v exekuci s vyšším příjmem.

„Důsledkem je, že domácnostem se vyplatí buď pracovat za nízký příjem a brát k tomu sociální dávky, nebo pracovat na černo,“ vysvětlila pro FTV Prima šéfka výzkumného týmu SPOT Lucie Trlifajová.

-	graf ukazuje, jak srážky ze mzdy s rostoucím příjmem rychle rostou. Příjem, který má jedinec nebo domácnost s dispozici je tedy nejvyšší s minimální mzdou a příspěvky na bydlení a děti.
Autor: www.pracevobci.cz/kalkulacka - graf ukazuje, jak srážky ze mzdy s rostoucím příjmem rychle rostou. Příjem, který má jedinec nebo domácnost s dispozici je tedy nejvyšší s minimální mzdou a příspěvky na bydlení a děti.

Důkazem je i praxe. Příklad uvedl sociální pracovník Karel Novák. „Zaznamenali jsme případ, kdy kolega pomáhal klientovi vyjednat se zaměstnavatelem nižší plat o pět tisíc,“ řekl Karel Novák ze společnosti IQ Roma Servis.

Další problém vzniká při odměnách nebo bonusech v zaměstnání. Pokud má zaměstnanec plat přesně na hranici, kde to je ještě výhodné, i malé zvýšení ho může nepříjemně překvapit. Na účet může dostat až o několik tisíc méně. Z toho důvodu nebude mít posléze na zaplacení nájmu, přijde o bydlení a ještě se dostane do další exekuce.

K výpočtu správné výše mzdy, aby pracující měli měsíčně k dispozici více peněz než lidé na dávkách, slouží kalkulačka výhodnosti práce. Od nového roku ji budou moci používat sociální pracovníci nebo pracovníci na úřadech práce a na žádost klientům vypočítají jaká výše mzdy v exekuci bude nejvýhodnější. K dispozici je kalkulačka už nyní na stránkách www.pracevobci.cz.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!