Čechům zdražují potraviny i dovolené. Potraviny budou ještě výrazněji zdražovat příští rok. Inflace je tak stále citelná

Míra inflace se podle našeho předpokladu v červenci snížila na 2,7 procenta v meziročním vyjádření, meziměsíčně pak dosáhla 0,1 procenta. V červnu meziroční inflace činila 2,9 procenta. Míra inflace tak zůstává stále poměrně blízko horní meze tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky.
Potraviny, které denně konzumujeme.zdraží
Potraviny, které denně konzumujeme.zdraží
istock.com

Klíčovým důvodem je silný tlak na růst cen v oblasti potravin, který nepolevuje a kvůli stále nepříliš příznivému počasí ani nepoleví. Loňské suché a teplé počasí, které vedlo ke špatné úrodě obilovin či brambor, se sice letos ve stejně kritické podobě neopakuje, avšak zemědělci stále spokojeni nejsou. Růst cen potravin tak nadále zrychluje a v příštím roce bude ještě markantnější než letos. Naproti tomu pomalu ale jistě vyprchává efekt silného mzdového nárůstu, který zvedá takzvanou jádrovou inflaci. Mzdy rostou v nominálním vyjádření pomaleji než loni a jejich dynamika dále zmírní v roce 2020. V červenci se navíc řidiči dočkali zlevnění pohonných hmot, což zmírnilo růstové tlaky v oblasti nejádrové inflace, opačně působil růst cen dovolených. Míra inflace tak za celý letošní rok vykáže tempo 2,5 procenta. 

Podraží nejen vepřové, ale i kuřecí a hovězí. Epidemie afrického moru prasat už je doslova za hranicemi Česka

V České republice v současnosti prudce zdražuje vepřové. V nadcházejících měsících se přidá také zdražování kuřecího nebo hovězího masa. Češi totiž budou ve svém jídelníčku stále dražší vepřové nahrazovat jiným druhem masa, v prvé řadě právě kuřecím a hovězím. To vyvolá tlak na růst cen právě i těchto dalších druhů masa.

Jenom od začátku roku zdražilo vepřové, například kilogram krkovice nebo pečeně, už o více než deset procent. Další, ještě znatelnější růst lze čekat ve zbývajících měsících letošního roku. Důvodem je dramaticky se šířící epidemie afrického moru prasat. Ta propukla před rokem v Číně a dosud se ji nepodařilo zastavit - naopak, šíří se do dalších zemí. A to nejen asijských, jako je Vietnam, Kambodža nebo Mongolsko, ale také do zemí střední a východní Evropy, a dokonce do Belgie.

Například Bulharsko může v důsledku epidemie přijít o veškerý svůj chov prasat. Kvůli epidemii totiž musí být chovy v rozsáhlém měřítku vybíjeny. Zatím bylo v Bulharsku utraceno 130 tisíc prasat. Evropská komise ve svém stanovisku k epidemii „bije na poplach“ - uvádí, že z členských zemí jsou epidemií závažně ohroženy chovy prasat kromě Bulharska také v Litvě a v Polsku. Epidemie se ale může rozšířit po celé EU, pochopitelně včetně České republiky.

Ruku v ruce s vybíjením milionů a milionů prasat po celém světě stoupá vzácnost prasat, a tedy také vzácnost a cena vepřového včetně sádla nebo šunky. Protože se epidemie dále šíří, už nejen po Asii, ale i v Evropě, cena vepřového, šunky či sádla v ČR dále poroste. Do konce roku vepřová pečeně nebo krkovice zdraží v ČR o dalších až dvacet procent. Pro řadu domácností tak bude cena vepřového již neúnosná a v jídelníčku jej nahradí větší spotřebou kuřecího nebo hovězího. Což ovšem ve výsledku povede ke zdražení právě těchto dalších druhů masa.

Třeba kuřata od začátku roku zdražila zatím „jenom“ o zhruba pět procent, avšak další cenový nárůst zaznamenají ve zbývajících měsících roku, celkově by mohla podražit až o patnáct procent. Podobně tomu bude v případě hovězího.  

 

Lukáš Kovanda

reklama