Čekáte dítě? Kolik vás bude stát od narození po dospělost?

Pro rodiče má jejich potomek nevyčíslitelnou hodnotu, to ekonomové, co se čísel týče, mají jasno. Podle jejich propočtů vyjde výchova jednoho dítěte od narození po maturitu na sumu, za kterou byste lehce pořídili byt v některém z okresních měst nebo třeba luxusní auto.

Zplodit syna, zasadit strom a postavit dům. Svatá trojice, kterou si přeje za svůj život splnit asi každý muž. S trochou zručnosti a dobrou hypotékou si strom i dům obstará většina mužů, problém nemá většina lidí ani se zplozením dítěte. Jenže právě v tomto případě si pak nastávající rodiče budou muset podle ekonoma Lukáše Kovandy ze společnosti Czech Found sáhnout hluboko do kapsy: „Narození dítěte vyjde v průměru asi na 1,6 milionu korun. Jsou v tom započítány léky, oblečení, potraviny, v pozdějším věku lyžařské pobyty, školy v přírodě. To je suma, která platí pro věk do 18 let.“

Čím starší dítě je, tím se výrazně zvyšuje i částka, kterou rodiče musí ze svého rozpočtu na svoji ratolest vyčlenit. Že nejde o zanedbatelné částky, potvrzuje i dvojnásobná maminka Kateřina Válová z Prahy: „S manželem vychováváme dvanáctiletého Matěje a šestnáctiletého Ondru. Chceme, aby se kluci rozvíjeli a tak každému platíme zájmový kroužek. Mladší trénuje karate a staršího syna baví tancovat. Abych řekla pravdu, jen kroužky nás stojí tisíce korun měsíčně. Když k tomu připočtu jídlo, oblečení a další náklady, jde o slušnou sumu. Na druhou stranu jsme si děti pořídili s tím, že pro ně chceme to nejlepší, a tak nás to tolik ani nepřekvapuje.“

Podobně to vidí i tatínek Jiří Novák z Benešova, který se stará o tříletou dceru Natálku: „Když si vzpomenu, kolik jsme s manželkou platili za pleny a na kolik nás vyšla první výbava, ještě teď se mi protáčí panenky. Naštěstí tříleté dítě tak nákladné není, horší to bude, až bude ve škole nebo v pubertě.“

Právě vysoké náklady řadu párů od plození více dětí odradí, případně jejich početí odkládají do vyššího věku, kdy jsou sice zpravidla bohatší, ovšem rostou zdravotní rizika těhotenství a riziko neplodnosti. Více než polovina maminek uvedla v aktuálním šetření agentury STEM/MARK, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání.

„Útrata, která je realizovaná v těch letech 15-26 je v podstatě daleko vyšší za daný časový úsek než v tom věku 0-5 let. Ve věku nad 18 let to může být cena nad dva miliony - až ke třem milionům korun,“ dodává Kovanda.

Ze stejného průzkumu navíc vyplývá, že až třetina žen si není schopna před narozením potomka tvořit finanční rezervy, protože jim nezbývají peníze. Hlavně mladí lidé si umí dobře spočítat, že jedno dítě je přijde na pořádné peníze, a tak raději investují do sebevzdělávání a svého osobního rozvoje. I proto se v Česku v posledních letech potýkáme s rapidním úbytkem porodnosti.

Čeští zákonodárci se snaží situaci pro mladé vylepšit. Vláda totiž odsouhlasila zvýšení rodičovského příspěvku o osmdesát tisíc korun všem rodinám, které budou příspěvek pobírat od 1. ledna 2020 nebo získají nárok na rodičovskou v budoucnu. Přestože jim od nového roku vláda příspěvek navýší, třetina z nich stále nedosáhne na víc než 7600 korun měsíčně kvůli měsíční výši dávky u rodičů, kterým nelze stanovit denní vyměřovací základ, a tak rozhodnutí vlády dál mezi lidmi bouří emoce.

Grafy zobrazující náklady na dítě podle věku

Adam Novotný

Tagy: